Ζάκυνθος – Πανιώνιος 1-2 και το βλέμμα στην Τετάρτη για τον Ιστορικό

0

Νικηφόρα πέρασε από το Ζάντε ο Ιστορικός και πλέον όλα κρέμονται στα 90’ της Τετάρτης όπου με νίκη εξασφαλίζει την άνοδο και με ισοπαλία βγάζει τα κομπιουτεράκια και μετρά γκολ, τα δικά του και του Ηροδότου

Ο Πανιώνιος σήμερα πέρασε νικηφόρα από την αφιλόξενη έδρα της Ζακύνθου όπου κέρδισε με 1-2 χάρη στο καλό δεύτερο ημίχρονο που έκανε και κατάφερε και πέτυχε δυο γκολ. Φυσικά η κόκκινη κάρτα της Ζακύνθου μετά το δεύτερο γκολ του Ιστορικού ήταν μια ανάσα «δροσιάς» για τους παίκτες του Πανιωνίου αλλά στα τελευταία λεπτά κατάφεραν και έβαλαν ξανά την Ζάκυνθο στο παιχνίδι με το γκολ που δέχτηκαν.

Πλέον όλα θα κριθούν την Τετάρτη με την Κηφισιά στη Νέα Σμύρνη όπου με νίκη ο Ιστορικός εξασφαλίζει και μαθηματικά την άνοδο στη Super League 2.

Στον αγώνα τώρα ο Πανιώνιος ξεκίνησε χωρίς πολύ πάθος και με μία Ζάκυνθο να έχει μέχρι το 35’ την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι ευκαιρίες ήταν και από τις δύο ομάδες στο 1’ λεπτό η Ζάκυνθος είχε με το Κάρδαρη μεγάλη ευκαιρία όταν σέντραρε και ο Καψάς από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Πανιώνιος απάντησε γρήγορα στο 5’ λεπτό όταν ο Νίνο έκανε ένα καλό δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Ζακύνθου.

Στο 11’ λεπτό ο Πανιώνιος είχε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν σε σέντρα του Ξυγκόρου πετάχτηκε ο Λιούμης στην πορεία της μπάλας αλλά δεν την βρήκε καλά και κατέληξε δίπλα από τα δοκάρια του τερματοφύλακα της Ζακύνθου.

Στο 35’ ο Πανιώνιος με τον Γροντή είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν εκτέλεσε φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Ζούλιας μόνος του με το τέρμα δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίχτυα της Ζακύνθου.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα Πανιώνιο πιο μαχητικό και να μπαίνει στο παιχνίδι θέλοντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ.

Το γκολ ήρθε στο 52’ όταν ο Πίσπας με πολύ όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ζακύνθου και έδωσε το προβάδισμα στον Ιστορικό.

Η ομάδα της Νέα Σμύρνης δεν το άφησε εκεί και συνέχισε την πίεση για να πετύχει και δεύτερο γκολ παρά τα όσα γίνονταν μέσα και έξω από τον αγωνιστικό χώρο.

Στο 65’ ο Πανιώνιος άγγιξε το δεύτερο γκολ όταν ο Πίσπας έκανε ωραία ενέργεια, η μπάλα έφτασε στον Λιούμη, ο οποίος όμως από κοντά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Όσα δεν κατάφερε όμως ο Πίσπας στο 65’ τα έκανε στο 75’ ο Νίνο όταν μετά από κεφαλιά του Μούντριχα η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ερχόμενος ο Νίνο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-2.

Η συνέχεια ήταν για τον Πανιώνιο ο οποίος είχε την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού και με την αποβολή παίκτη της Ζακύνθου η γηπεδούχος ομάδα δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει την εστία του Στουρνάρα.

Αυτό ήρθε στο 97’ όταν όλος ο Πανιώνιος στα τελευταία λεπτά είχε οπισθοχωρήσει και δέχτηκε ένα γκολ στο 97’ από τον Καψάσκη ενώ σε δύο προηγούμενες φάσεις ο Στουρνάρας είχε πει έντονο ΟΧΙ σε σουτ του Κάμερον και είχε κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Με την νίκη αυτή ο Ιστορικός ισοβαθμεί με την Κηφισιά στους 6 βαθμούς και ο Ηρόδοτος που ήρθε ισοπαλία με την Θύελλα Ραφήνας έμεινε στους 4 βαθμούς.