Ξάνθη vs Πανιώνιος 1-2 ΝΑΙΙΙΙΙΙ μωρή αρρώστια

Ο Πανιώνιος μπόρεσε και έκανε το θαύμα και νίκησε την Ξάνθη με 1-2 μέσα στην Ξάνθη και πλέον όχι μόνο μηδένισε τους -6 αλλά με τους +2 είναι ένα βαθμό πίσω από τον Παναιτωλικό.

Ο Πανιώνιος με όλους τους παίκτες του πρωταγωνιστές που τίμησαν και αγωνίστηκαν για την φανέλα του Ιστορικού κατάφεραν και πήραν μια δίκαιη νίκη επί της Ξάνθης και πλέον η συνέχεια δείχνει ναι μεν δύσκολη αλλά με πολλές ελπίδες για την σωτηρία.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος να έπαιξε πολύ παθητικό ρόλο να έδωσε μεγάλους χώρους στην ομάδα της Ξάνθης αλλά η άμυνα του έδωσε ρεσιτάλ και δεν άφηνε την Ξάνθη να κάνει ευκαιρία στο τέρμα του Μαλέρμπ.

Αντίθετα με το πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα Πανιώνιο να βγαίνει επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο να κάνει ευκαιρίες όπου δύο από τις πολλές του έβγαλαν και τα δύο γκολ της νίκης που πήρε μέσα στην Ξάνθη.

Ο Αραμπουλί ήταν ο πρωταγωνιστής και των δύο γκολ του Πανιώνιου όπου κατάφερε και προηγήθηκε στο 53′ μετά από λάθος της Ξάνθης στο κέντρο. Ο Πανιώνιος βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Μασούρα από δεξιά να σεντράρει στον Αραμπούλι που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Ξάνθη μετά από δύο λεπτά κατάφερε και ισοφάρισε τον αγώνα μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λισγάρας βρέθηκε αμαρκάριστος και «κάρφωσε» με κεφαλιά τη μπάλα στο βάθος των δικτύων του Μαλέρμπ.

Ο Πανιώνιος όμως δεν “έπεσε” ψυχολογικά ανέβασε ακόμα περισσότερο τις επιθετικές του γραμμές και στο 67′ ο Παπανικολάου που πήρε ωραία πάσα από τον Καμαρά έβγαλε από αριστερά την ασίστ στον Αραμπούλι που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης κάνοντας το τελικό 1-2.

Χαρακτηριστικό ήταν για πρώτη φορά φέτος ο Πανιώνιος μετά και το δεύτερο γκολ ΠΟΤΕ δεν κλείστηκε πίσω και έπαιξε ωραίο επιθετικό ποδόσφαιρο.

Ξάνθη (Κίκο Ραμίρεθ): Άμπαντ, Σταρτζέον, Φασίδης, Κοβάτσεβιτς, Τζουρίτσκοβιτς, Λισγάρας, Τεσέιρα, Ρενέλα, Καρασαλίδης, Μουλέν, Σόσα.

Πανιώνιος (Νίκι Παπαβασιλείου): Μάλερμπ, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Μασούρας, Παπανικολάου, Άρτσε, Οικονομίδης, Αραμπούλι.