Ωραία μπάλα με πολλά γκολ αλλά χωρίς νικητή στην Νέα Σμύρνη

0

Σήμερα Πανιώνιος και ΟΦΗ μοιράστηκαν τα γκολ (2-2) και τους βαθμούς στην Νέα Σμύρνη μετά από ένα όμορφο παιχνίδι που είδαμε κυρίως στο α’ ημίχρονο

Ο Πανιώνιος κατάφερε και άνοιξε νωρίς το σκορ μόλις στο 9′ με ένα ωραίο πλασέ του Μασούρα. Ο ΟΦΗ μετά το 20′ άλλαξε την εικόνα στο παιχνίδι όπου από αριστερά με τους Κοροβέση, Κουτσιανικούλη άρχισαν να βρίσκουν ανοίγματα στην άμυνα του Ιστορικού και κατάφεραν μέσα σε τρία λεπτά στο 23′ και στο 26′ να κάνουν την ανατροπή κάνοντας το 1-2.

Ο Πανιώνιος μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια μόλις ένα λεπτό πριν την λήξη του αγώνα (44′) όπου ο Σταυρόπουλος με κεφαλιά “ριμπάουντ” κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-2. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ αλλά δεν υπήρχε αυτή η περίπτωση.

Να σημειώσουμε ότι ο Καμαρά όταν μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε την διαφορά και κανονικά έπρεπε να τον είχε βάλει πιο μπροστά για να μπορέσει η ομάδα του Ανιγκό να πάρει αυτή την νίκη που θα ήταν υπερπολύτιμη για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Στον αγώνα τώρα…..

Στο 9′ έκλεψε την μπάλα από τον Μεγιάδο ο Κόρμπος, την κατάλληλη στιγμή έκανε την πάσα στον Μασούρα, που με ιδανικό πλασέ ανοίγει το σκορ κάνοντας το 1-0.

Στο 23′ σούταρε ο Nέιρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κοντράρει στον Κούρντι αλλάζοντας πορεία και ξεγελώντας τον Μανοϊλοβιτς κάνοντας το 1-1.

Τρία λεπτά μετά ο ΟΦΗ (26′) με τον Νέιρα με εκπληκτικό πλασέ μέσα από την περιοχή, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μανοΐλοβιτς και κάνει το 1-2.

Στο 36′ ο ΟΦΗ είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-3 όταν ο Κουτσιανικούλης έκανε το σουτ από κακό διώξιμο του Σταυρόπουλου, και έδιωξε σε κόρνερ ο Μανοΐλοβιτς.

Στο 44′ ο Πανιώνιος έφερε το παιχνίδι στα ίσια όταν ο Σπιριντόνοβιτς εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ, ο Στρέζος απέκρουσε μεν, λανθασμένα δε, στέλνοντας την μπάλα προς το πέναλτι και όχι προς τις γωνίες και ο Σταυρόπουλος πήρε με το κεφάλι το ριμπάουντ κάνοντας το 2-2. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφσάιντ αλλά δεν υπήρχε καμία περίπτωση οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος με τις αλλαγές που έκανε ανέβασε πολύ τις γραμμές του διακινδυνεύοντας να “φάει” κόντρα από τον αντίπαλο, είχε μια καλή ευκαιρία στο 64′ να κάνει το 3-2 όταν ο Κεϊτά σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Σπιριντόνοβιτς που πλάσαρε με τη μία, αλλά απέκρουσε ο Στρέζος.

Στο 80′ Ο Πανιώνιος έχασε την μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-2 όταν ο Καμαρά κάνει το πλασέ, η μπάλα κόντραρε στον Ποτουρίδη και έφτασε στον Μπανανά που ήταν αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, αλλά κατάφερε να τη στείλει την μπάλα στα “περιστέρια”. Αυτό το γκολ από εκεί που ήταν δεν χανόταν με τίποτα.

Έτσι το παιχνίδι έληξε χάνοντας ακόμα μια ευκαιρία στο 92′ ο Πανιώνιος όταν σε σουτ του Καμαρά, έκανε δύσκολη η απόκρουση ο Στρέζος.

Οι συνθέσεις των ομάδων…

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Μανοΐλοβιτς, Κούρντι, Σταυρόπουλος, Μπανανά, Κότσιτς, Κόρμπος (86′ Σίντι Αλι), Κεϊτά, Ντομίνγκες, Μασούρας (74′ Καμαρά), Σπιριντόνοβιτς (74′ Μανθάτης), Ντουρμισάι

ΟΦΗ (Νίκός Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (63′ Κυριακίδης), Παπαστεριανός, Κουτσιανικούλης (83′ Σασί), Νέιρα, Πλατέλλας (84′ Ντίνας), Βουό

Διαιτητής: Γιώργος Βρέσκας Α’ βοηθός: Δαμιανός Ευθυμιάδης Β’ βοηθός: Δημήτριος Γκάγκας 4ος: Αλέξανδρος Τσαμούρης

Super League Σουρωτή: Πανιώνιος – ΟΦΗ (Live audio streaming)

Τα επίσημα στιγμιότυπα του Πανιώνιος-ΟΦΗ (Vid)