Τους «σκόρπισε» στους πέντε ανέμους της Μυκόνου ο Ιστορικός

0

Κατάθεση ψυχής από τους «Πάνθηρες» του Κοροπούλη που έκαναν την ανατροπή κόντρα σε «αέρα» και σε όσα ήθελαν να μην φανεί η σημερινή νίκη του Ιστορικού

Μετά τα κωμικο τραγελαφικά που έγιναν για ακόμα μια φορά αυτή τη φορά στη Μύκονο και δεν πραγματοποιήθηκε η αναμετάδοση του αγώνα όπως είχε ήδη προαναγγελθεί, ο Πανιώνιος βρέθηκε πίσω στο σκορ με την βοήθεια του αέρα, αλλά οι Πάνθηρες του Κοροπούλη είχαν άλλα σχέδια για το Β’ ημίχρονο και πραγματοποίησαν μια ανατροπή μέσα στην Μύκονο παίρνοντας τη νίκη με 1-2.

Ο Πανιώνιος μπήκε αγχωμένος με την έναρξη του αγώνα και το άγχος του το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες της Μυκόνου και κατάφεραν και άνοιξαν το σκορ.

Στο 8’ ο Λεσάι εκτέλεσε ένα φάουλ έξω από την περιοχή του Πανιωνίου και με την βοήθεια του αέρα, η μπάλα πήγε κατευθείαν στα δίχτυα του Στουρνάρα.

Να σημειώσουμε την πολύ αρνητική διαιτησία του ρέφερι Βεργέτη εις βάρος του Πανιωνίου στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 42’ ο Πανιώνιος είχε μια καλή ευκαιρία μετά από κεφαλιά του Λιούμη αλλά απόκρουσε ο τερματοφύλακας της Μυκόνου.

Το ημίχρονο βρήκε την τοπική ομάδα της Μυκόνου να προηγείται με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος είχε τον αέρα υπέρ του αλλά και τους ποδοσφαιριστές να μπαίνουν με άλλο «αέρα» στον αγώνα. Μόλις στο 50’ ο Πίσπας κατάφερε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 1-1. Ο Ιστορικός συνέχισε την πίεση και τις ανεβασμένες γραμμές στην περιοχή της Μυκόνου και κατάφερε πέντε λεπτά μετά να κάνει την ανατροπή στο 55’ με τον Λιούμη κάνοντας το 1-2.

Πλέον ο Ιστορικός να έχει ανατρέψει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (1-0) έκανε σωστή διαχείριση της μπάλας και κρατούσε εύκολα το σκορ υπέρ του (1-2).

Στο 68’ ο Κοροπούλης έκανε την πρώτη του αλλαγή βγάζοντας τον Νίνο και στην θέση του έβαλε τον Παπαδόπουλο.

Ακόμα δύο αλλαγές ο προπονητής του ιστορικού πραγματοποίησε στο 74’ με τον Μακρίδη να περνά στην θέση του Πίσπα και στο 89’ ο Κουτσάκης να περνά στην θέση του Λιούμη.

Στις καθυστερήσεις που έδωσε ο διαιτητής η γηπεδούχος ομάδα δεν κατάφερε να απειλήσει την περιοχή του Πανιωνίου και το παιχνίδι βρήκε τον Πανιώνιο νικητή και αήττητο στην κανονική διάρκεια των αγώνων του 6ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής με 26 βαθμούς μόνο πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα.

Πανιώνιος: (Κοροπούλης) Στουρνάρας, Λάμψιας, Ξυγκόρος, Ζούλιας, Κοντοές, Μπρέγκου, Νίνο, Πίσπας, Λιούμης, Γροντής, Μούντριχας.

Αναπληρωματικοί: Αυγερινός, Μίχος, Καραβίδας, Κούτσιας, Παπαδόπουλος, Κουτσάκης, Αργυρίου, Σταμάτης, Μακρίδης.

Ημίχρονο στη Μύκονο και ο Πανιώνιος είναι πίσω στο σκορ με 1-0

Πάνθηρες “Ήταν ένα κασκόλ στο τοίχο που έγραφε Πανιώνιος…” (Vid)