ΜΠΑΣΚΕΤ

Τον πρόδωσαν τα ριμπάουντ και έχασε από το Περιστέρι με 48-61

0

Ο Πανιώνιος Su Casa δεν μπόρεσε να πάρει την “χρυσή” νίκη επί του Περιστερίου και έχασε με 48-61.

Ένας Πανιώνιος που ήταν πολύ στατικός και προβλέψιμος για κάθε προπονητή σήμερα δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Το σκορ του αγώνα δείχνει ότι και οι δύο ομάδες δεν είχαν και την μεγάλη ευστοχία μέσα και έξω από την ρακέτα αλλά ο Πανιώνιος το παράκανε σε όλο το διάστημα του αγώνα μόλις 12 στα 24 δίποντα και 3 στα 26 τρίποντα.

Ο Πανιώνιος Su Casa πλέον μπαίνει σε μπελάδες παραμονής μιας και το 6-10 είναι πολύ κοντά στο 5-11 των τελευταίων στη βαθμολογία ΠΑΟΚ και ΑΡΗ.

Από την άλλη μεριά η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου με «όπλο» την άμυνά της και το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (4-14 επιμέρους σκορ) πέρασε από το «Σοφία Μπεφόν», ανέβηκε στο 11-5 και συνεχίζει στην 4η θέση της Basket League.

Πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ήταν ο Στίβεν Γκρέι (15π.), με τον Μόουζες Κίνγκσλεϊ και τον ΜπιΤζέι Μπλέικ να κάνουν… ότι θέλουν μέσα στη ρακέτα με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ έκαστος. Από τους ηττημένος ξεχώρισαν οι Σαμάρντο Σάμιουελς (12π., 7ρ.) και Δημήτρης Βεργίνης (11π., 5ασ.).

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και ο «Ιστορικός» σημείωσε μόλις 4π. σε 10′. Έτσι, από το ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου είχε διψήφιο προβάδισμα (23-35 στο 20′).

Στο δεύτερο ημίχρονο αυτό που… κράτησαν και οι δύο ομάδες ήταν η αστοχία και μόλις στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν και οι δύο ομάδες να πετύχουν από 10 πόντους η κάθε μια (33-45 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου).

Στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς (39-50 στο 35′), με το Περιστέρι να φτάνει μέχρι το άνετο διπλό (48-61) και τον Πανιώνιο να έχει ως… επιπλέον πονοκέφαλο τον τραυματισμό του Ταϊρίκ Ντουρέν στο 33′.