ΜΠΑΣΚΕΤ

Τον πρόδωσαν η αστοχία στα σουτ και η αδιαφορία του Σάμουελς

0

Ο Πανιώνιος σήμερα είχε δύο αντιπάλους απέναντί του την αστοχία στα σουτ και την αδιαφορία στο πρώτο ημίχρονο του βασικού του παίκτη Σαμάρντο Σάμουελς.

Το Ρέθυμνο κατάφερε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Πανιώνιο με μπροστάρη τον Κόνερ Φράνκαμπ, όπου για ακόμα μια φορά “έλαμψε” με (29π., 4ασ.). Το Ρέθυμνο ανέβηκε στο 8-9 της βαθμολογίας της Basket League και παραμένει σταθερά σε ρυθμούς πλέι οφ. Μάλιστα παραμένει αήττητο στην έδρα του με ένα σερί 8-0.

Απεναντίας ο Πανιώνιος υποχώρησε στο 6-11 και έχει… μπλέξει για τα καλά, στην υπόθεση παραμονής. Πλέον τα υπόλοιπα παιχνίδια που θα παίζει είναι τελικοί για την ομάδα μιας και δεν μπορεί να αφήσει άλλα ροζ φύλλα αγώνα χαμένα.

Για τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Ταϊρίκ Ντουρέν (17π.), με τον Μπράντον Μπάουμαν να έχει double – double (12π., 13ρ.).

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα και με ευστοχία στα σουτ. Τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους, (18-3 στο 6′ και 25-9 στο 10′). Μάλιστα το Ρέθυμνο σε όλο το πρώτο μέρος ήταν μπροστά (37-24) εκμεταλλεύτηκε την αδιαφορία του Σάμουελς σε όλο το πρώτο ημίχρονο και την μεγάλη αστοχία στα σουτ (0-11 τρίποντα) του Πανιώνιου.

Ο Φράνκαμπ πήρε από το χέρι το Ρέθυμνο και το έφτασε στο τρίτο δεκάλεπτο 59-45 πετυχαίνοντας ο ίδιος 25 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σάμουελς αποφάσισε να βοηθήσει την ομάδα του και ο Πανιώνιος κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ, με ένα επιμέρους 2-14 έφεραν νέα δεδομένα στον αγώνα (61-59 στο 35′).

Εκείνη την στιγμή βγήκε ο άλλος Αμερικάνος μπροστά για το Ρέθυμνο ο Τζόσουα Κάρτερ, έδωσε ρυθμό στην ομάδα της Κρήτης και με (70-61 στο 37′) μπόρεσε και έδωσε νέα διαφορά στο παιχνίδι όπου την κράτησε μέχρι και το τέλος. Το Ρέθυμνο έφτασε στο (73-61) τελικό σκορ αγώνα, αφού είχε τις απαντήσεις στο ξέσπασμα των παικτών του Λίνου Γαβριήλ για να μειώσουν το σκορ.