Τον «έπνιξε» στον Πηνειό τον Πανιώνιο σήμερα η Λάρισα

Ένας ανύπαρκτος Πανιώνιος που δεν υπήρχε ούτε σε άμυνα αλλά ούτε σε επίθεση έχασε εύκολα από την Λάρισα με 4-2

Ο Πανιώνιος σήμερα δεν υπήρχε πουθενά αντίθετα με την Λάρισα που έδειξε από το πρώτο λεπτό του αγώνα ότι ήθελε αυτή την νίκη και την πέτυχε εύκολα. Αλλά δεν είναι η ήττα δεν είναι το βαρύ σκορ που έχασε ο Πανιώνιος είναι ότι σήμερα εκτός του Κότνικ δεν έχει να δείξει κανείς μα κανείς να προσπάθησε να σώσει την κατάσταση.

Σαν να μην έφταναν όλα τα αγωνιστικά προβλήματα που είχε σήμερα ο Πανιώνιος ήρθε και στο 39′ η κόκκινη του Τσιλούλη στο 1-1 και αποτελείωσε ότι μπορούσε να σωθεί.

Ο Πανιώνιος στο α’ ημίχρονο έδειξε από την αρχή του αγώνα ότι δεν πατούσε καλά στο γήπεδο και η Λάρισα έδειχνε ότι ήθελε το γρήγορο γκολ. Έτσι στο 14′ με τον Μπαργκάν να βγάζει την σέντρα από αριστερά, μέσα από την περιοχή και τον Νούνιτς τελείως μόνο του με «καρφωτή» κεφαλιά να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του κάνοντας το 1-0.

Μετά το γκολ που δέχτηκε ο Πανιώνιος η ομάδα έδειξε αντίδραση για να καταφέρει και να ισοφαρίσει με ένα «τυχερό» γκολ από τον Μασούρα στο 18′ όταν, με το απίστευτο λάθος του Ζίζιτς που δεν συνεννοείται με τον Κρίστινσον, άφησε τη μπάλα, και ο Μασούρας που… καιροφυλακτούσε έκανε την κεφαλιά στην αρχή απέκρουσε ο Κρίστινσον αλλά με δεύτερη ευκαιρία και ωραίο πλασέ στέλνει στα δίχτυα την μπάλα κάνοντας το 1-1.

Στα επόμενα λεπτά ο Πανιώνιος προσπάθησε να απειλήσει αλλά δεν μπόρεσε να καταφέρει κάτι αξιόλογο.

Ενώ στο 39′ ο Τσιλούλης θα δεχτεί κόκκινη κάρτα απευθείας για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Χούμπτσεφ.

Στο 41′ η Λάρισα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-1 όταν ο Νούνιτς έκανε μια κεφαλιά «ψαράκι» αλλά ο Κότνικ έδιωξε σε κόρνερ.

Το ημίχρονο έληξε έτσι και βρήκε και τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ξεκίνησε όπως τελείωσε με μεγάλη ευκαιρία πάλι της Λάρισας στο 49′ όταν σε γέμισμα από δεξιά, έκανε σουτ ο Μπαργκάν μέσα από την μικρή περιοχή και έδιωξε με τα πόδια ο Κότνικ σε κόρνερ.

Στο 53′ όμως ήρθε το δεύτερο γκολ για την Λάρισα όταν ο Μπαργκάν γύρισε από τα δεξιά, στο ύψος του πέναλτι και ο Μιλοσάβλιεβιτς να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, με τη βοήθεια και του δοκαριού.

Ενώ στο 57′ η Λάρισα είχε και άλλο δοκάρι όταν σε σουτ του Μπαργκάν «με τη μία» σταμάτησε η μπάλα επάνω στο δοκάρι του Κότνικ.

Στο 58′ όμως η Λάρισα βρήκε τον δρόμο για τρίτη φορά προς τα δίχτυα με τον Μπαργκάν και να στέλνει με δυνατό σουτ από θέση μέσα δεξιά τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από… δύο επεμβάσεις του Κότνικ, σε σουτ των Ντέλετιτς και Νούνιτς.

Ο διασυρμός του σημερινού Πανιώνιου είχε και συνέχεια όταν στο 64′ με τον Ντέλετιτς να βγαίνει στην αντεπίθεση, να τροφοδοτεί τον Νούνιτς μέσα στην περιοχή και εκείνον να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς με πλάσε κάνοντας το 4-1.

Στο 67′ ο Ανιγκό σκέφτηκε να κάνει την πρώτη του αλλαγή βγάζοντας τον Οικονομίδη και βάζοντας στην θέση του τον Σαραμαντά.

Στο 92′ ο Πανιώνιος πέτυχε το δεύτερο γκολ του στην αναμέτρηση με τον Ντουρμισάι να στρώνει τη μπάλα και στη συνέχεια να κάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και να τη στέλνει στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Σήμερα δεν υπήρχε ο Πανιώνιος αγωνιστικά καλύτερα ας κάνουν όλοι την αυτοκριτική τους στην ομάδα από τον προπονητή μέχρι και τον τελευταίο αναπληρωματικό της ομάδας και να ξεχάσουν αυτή την ήττα και να ετοιμαστούν για τα επόμενα παιχνίδια που δεν πρέπει να χαθεί ούτε βαθμός γιατί έρχεται ένας πολύ δύσκολος δεύτερος γύρος που σημειωτέο δεν θα υπάρχει ο Μασούρας που αυτή τη στιγμή μας βγάζει τα γκολ της επιθετικής μας γραμμής.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Καρανίκας, Γκοϊκοβιτς, Ζίζιτς, Χούμπτσεφ, Μιλοσάβλιεβιτς, Φατιόν, Μπαργκάν, Κόεφ, Ντέλετιτς και Νούνιτς.

Στον πάγκο των γηπεδούχων θα καθίσουν οι: Παϊτέρης, Πίτι, Σαχίτι, Ριβέρα, Γρομητσάρης, Κούνιτς και Μπάλλας.

Πανιώνιος: Κότνικ, Κούρντι, Ντομίνγκεζ, Μπανανά, Κότσιτς, Κεϊτά, Πίρις, Μασούρας, Οικονομίδης, Τσιλούλης και Ντουρμισάι.

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα καθίσουν οι: Μανοΐλοβιτς, Μακρύλλος, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Παπαγεωργίου, Αλί και Σεράφ.