Το “χέρι” του Ευαγγέλου προκαθόρισε το αποτέλεσμα του αγώνα

0

Με το “χέρι” του Ευαγγέλου και ένα λάθος του Μανοϊλοβιτς στις καθυστερήσεις ο Πανιώνιος έχασε με 0-2 από την ΑΕΚ

Ο Πανιώνιος σήμερα έδωσε χώρους και κατοχή στην ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο ανέβασε στροφές μετά το γκολ που δέχτηκε με χέρι του Μάνταλου. Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανώς πιο καλός και με πιο πολύ πάθος προσπάθησε να βρει το γκολ αλλά στις καθυστερήσεις ένα λάθος του τερματοφύλακα Μανοϊλοβιτς δέχτηκε και δεύτερο γκολ εκεί που έπρεπε να ισοφαρίσει και έχοντας βάλει στα καρέ της την ΑΕΚ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος έχασε την μεγάλη ευκαιρία στο 4′ όταν η μπάλα κοντράρει στον Οικονόμου μετά το σουτ του Σίντι Αλί, το ριμπάουντ παίρνει ο Ντουρμισάι με δυνατό σουτ και ο Μπάρκας έδιωξε σε κόρνερ ενώ η μπάλα πήγαινε στο παραθυράκι του για γκολ.

Στο 14′ όμως ο Ευαγγέλου κάνει τα στραβά μάτια όταν ο Μάνταλος κοντρολάρει την μπάλα με το χέρι μετά από πάσα του Πόνσε και ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε το 0-1.

Ο Πανιώνιος μετά το 14′ αφού είχε δώσει κατοχή μπάλας στην ΑΕΚ αποφάσισε να κρατήσει την μπάλα και προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι ανεβάζοντας τις γραμμές του.

Ενώ στο 39′ ο Πανιώνιος θα κάνει την πρώτη του αναγκαστική αλλαγή όταν σε προσπάθεια σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ ο Κεϊτα στραβοπάτησε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα μπαίνοντας στην θέση του ο Μανθάτης.

Στο 45′ η ΑΕΚ είχε μια ευκαιρία με τον Μπακασέτα όταν σε σουτ του ίδιου η μπάλα πέρασε μόλις έξω από την εστία του Μανοϊλοβιτς.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε άλλες μεγάλες φάσεις αλλά με πρωταγωνιστή τον διαιτητή κύριο Ευαγγέλου όπου με δικό του λάθος είχε βάλει μπροστά στο σκορ αλλά και στην ψυχολογία για ακόμα ένα παιχνίδι την ΑΕΚ. Αλλά δεν έφτανε μόνο αυτό ο κύριος αυτός που θέλει να λέγεται και διαιτητής Super League έπαιζε μπρος τα μάτια όλων των φιλάθλων του Πανιώνιου 30-70 υπέρ της ΑΕΚ.

Το δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος ανέβασε μεν στροφές αλλά δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

Ωστόσο στο 48′ η ΑΕΚ με τον Οικονόμου είχε μια κεφαλιά και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Στο 61′ ο Πανιώνιος είχε την δική του ευκαιρία όταν σε δυνατή εκτέλεση φάουλ από τον Ντουρμισάι, η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι της εστίας του Μπάρκα.

Στο 80′ ο Πανιώνιος είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με αυτογκόλ της ΑΕΚ όταν σε απρόσεκτη κεφαλιά του Γκάλο, η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Μπάρκα.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Πανιώνιος πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης και ήρθε μεγάλη ευκαιρία στο 88′ όταν σε πλασέ του Τσιλούλη, απέκρουσε ο Μπάρκας σε κόρνερ.

Αλλά όσο ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να βάλει γκολ ήρθε ένα γκολ από το πουθενά για την ΑΕΚ στο 93′ στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν όλος ο Πανιώνιος ήταν μπροστά, ο Μανοΐλοβιτς σε προσπάθεια απόκρουσης της μπάλας με τα πόδια έκανε το λάθος και σε κενή εστία ο Πόνσε πήρε την μπάλα και έκανε το 2-0.

Έτσι και έληξε το παιχνίδι με το δώρο “χέρι” γκολ του Ευαγγέλου και ένα λάθος του Μανοϊλοβιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Πλέον ο Πανιώνιος πρέπει να κοιτάξει το επόμενο παιχνίδι μέσα στην εβδομάδα με τον Αστέρα στην Νέα Σμύρνη και να πάρει αυτούς τους τρεις βαθμούς που θα είναι πολύτιμοι για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Μανοΐλοβιτς, Σταυρόπουλος, Μπανανά, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Κούρντι, Κεϊτά, Παπαγεωργίου, Ντουρμισάι, Σιντί Αλί.

Στον πάγκο του Πανιωνίου: Κότνικ, Καμαρά, Μανθάτης, Οικονομίδης, Τσιλούλης, Κότσιτς, Μακρύλλος.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Χουλτ, Μάνταλος, Άλεφ, Μπακασέτας, Γκάλο, Κλωναρίδης, Πόνσε.

Στον πάγκο της ΑΕΚ: Τσιντώτας, Τσόσιτς, Σβάρνας, Κρίστισιτς, Αλμπάνης, Μπότος, Μπογέ.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών), Βοηθοί: Αντώνιος Καρατζίκας (Αθηνών), Μιχαήλ Καρσιώτης (Κορινθίας), 4ος: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Basket League: Πανιώνιος vs Ήφαιστος Λήμνου 76-93

Τα επίσημα στιγμιότυπα του Πανιώνιος – ΑΕΚ 0-2 (Vid)