Το θέλει και θα ανέβει στην Α1 ο Πανιώνιος

Μπάσκετ: Πανιώνιος-Λάρισα όλοι γήπεδο
18 Μαρτίου 2017
Κέβιν Ταποκό: «Έτοιμος για αύριο»

Μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα ο Πανιώνιος μπροστά στους οπαδούς του, κερδίζοντας την ΑΕ Λάρισα με 86-60

Ο Πανιώνιος σήμερα ξεκίνησε διστακτικά αλλά και με μία Λάρισα που τον κόντραρε αρκετά στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν τον άφηνε να πάρει την διαφορά που ήθελε, έτσι και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 24-24

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος αποφάσισε να παίξει μπάσκετ και πίεσε την Λάρισα στην άμυνα που δεν της άφησε τα εύκολα σουτ και με την επίθεση να ανεβάζει ρυθμούς κατάφερε και έκανε την διαφορά που ήθελε, έτσι και έληξε το πρώτο ημίχρονο με 44-38

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Οικονόμου συνέχισε την καλή απόδοση των προηγούμενων δεκαλέπτων και κράτησε την διαφορά των πόντων που είχε από το δεύτερο δεκάλεπτο και ανέβασε ακόμα ρυθμούς για να το αυξήσει και έτσι τον βρήκε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μπροστά με 10 πόντους και 61-51 σκορ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ο Πανιώνιος δεν έκανε τα λάθη του προηγούμενου αγώνα με τον Ηρακλή και έπιασε ρυθμό και με της εύστοχες βολές που βρίσκανε στόχο κατάφερε να περάσει ένα εύκολο τέταρτο δεκάλεπτο και να τελειώσει το παιχνίδι με διαφορά 26 πόντων

Έτσι με το 86-60 βρίσκει τον ιστορικό σε άλλη μία νίκη και να βλέπει την υπόθεση άνοδο πιο κοντά από ποτέ.

Πανιώνιος – ΑΕ Λάρισας: 86-60

τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-38, 61-51,  86-60

Πανιώνιος (Οικονόμου): Καρακεχαγιάς , Αλίχοντζιτς , Νοέας , Νικολακόπουλος , Μπάρλος , Σακελλαρίου , Καρύδας , Μίχαλος , Μπιλλής , Ματαλών , Μελισσαράτος , Δημητριάδης