ΜΠΑΣΚΕΤ

Το πάλεψε αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το ροζ φύλλο ο Πανιώνιος

0

Ο Πανιώνιος Su Casa προσπάθησε μέσα στην Λήμνο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε στο τέλος και έχασε με 79-74.

Σε ένα αγώνα όπου ο Πανιώνιος Su Casa ήταν πολύ καλά στημένος μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ήταν ανταγωνιστικός σε όλο το δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να μειώσει την διαφορά των 15 πόντων και να περάσει και μπροστά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο. Αντίθετα ο Ήφαιστος είχε την αποτελεσματικότητα και τα ριμπάουντ κάτω από το καλάθι και μπόρεσε να κρατήσει την διαφορά των δέκα πόντων που πήρε στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φύγει νικητής από αυτό το παιχνίδι. Οι Τζέρι Σμιθ (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Σον Έβανς (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν οι καλύτεροι για τους γηπεδούχους. Για τον Πανιώνιο για ακόμα ένα παιχνίδι ο Δημήτρης Βεργίνης (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Σαμάρντο Σάμουελς (24 πόντοι, 8 ριμπάουντ) κυριάρχησαν για τον Ιστορικό.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με προβάδισμα 13 πόντων για τον Ήφαιστο (26-13). Στη συνέχεια όμως, ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές, βρήκε σκορ με τους Βεργίνη – Σάμουελς και το επιμέρους 25-20 του επέτρεψε να μειώσει στους 8 στο τέλος του ημιχρόνου (46-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο «Ιστορικός» μπήκε στον ίδιο ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (52-51) στο 26′ και λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά (52-53, 27′), όμως ο Ήφαιστος «έτρεξε» μικρό σερί και έκλεισε την περίοδο στο +5 (61-56).

Η τελευταία περίοδος ήταν πολύ χαλαρή στο ξεκίνημα της, ο Ήφαιστος ανέβασε την διαφορά στους 10 (70-60, 33′) και, παρά την μικρή προσπάθεια επιστροφής των φιλοξενούμενων στο τέλος, ο Ήφαιστος Λήμνου έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος.