Το απόλυτο 5 στα 5 το Πόλο του Ιστορικού

Ο Πανιώνιος βρήκε τον τρόπο και κέρδισε τον ΝΟΠ μέσα στην Πάτρα με 7-4 και πλέον πηγαίνει στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής

Επικράτησαν και στην Πάτρα οι Πάνθηρες του Κώστα Δήμου με 7-4 μέσα στην Αχαϊκή πρωτεύουσα επί του πολύ αγωνιστικού ΝΟΠ.

Ο Πανιώνιος μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο απέναντι της ομάδας της Πάτρας αλλά οι πολίστες του Δήμου κατάφεραν και διέσπασαν την καλή άμυνα των Πατρινών και επιβλήθηκαν στο τέλος με 7-4.

Οι Πατρινοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα προηγήθηκαν με 1-0 χάρη σε τέρμα του Κωνσταντακόπουλου στη λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο οι Νεοσμυρνιώτες είχαν τις λύσεις στο δεύτερο οκτάλεπτο και με τέρματα των Βέκκου και Καρακάση έφτασαν στο 1-2.

Ο ΝΟΠ απάντησε με το ίδιο νόμισμα και τέρματα των Κωνσταντακόπουλου και Δίπλαρου για το 3-2 με τον Καρακάση να ισοφαρίζει και το ημίχρονο να κλείνει με 3-3.  Γαβαλάς και Καρακάσης έδωσαν προβάδισμα δύο γκολ στην τρίτη περίοδο για τους πρωτοπόρους με τον πρώτο να κάνει το 3-6 και τον Τσακιράκη να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το 3-7. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 4-7 με τέρμα τους Κανελλόπουλου.

ΝΟ Πατρών – Πανιώνιος 4-7 (1-0, 2-3, 0-2, 1-2)

ΝΟ Πατρών (Κώστας Σακκαλής): Λιμαράκης, Μαλανδράκης, Πολλάτος, Κανελλόπουλος Β. 1, Ανδρικόπουλος, Δίπλαρος 1, Ζερνιώτης, Κωνσταντακόπουλος 2, Σπυράτος, Γκότσης Π., Βικάτος, Φιρφιλιώνης, Περπινιάδης, Πασσάς, Νεγκίζ

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Αϊβαλιώτης, Παττακός, Ζουρίδης, Δημακόπουλος, Λύκαρης, Καρακάσης 3, Τσακιράκης 1, Αβαγιανός, Παπαδόπουλος Δ., Αλεβίζος, Βέκκος 1,  Γεωργακόπουλος, Τζεραΐσης, Δούκας, Γαβαλάς Γ. 2