Την πρώτη του ήττα γνώρισε στην Γ’ Εθνική από τον Ηρόδοτο ο Πανιώνιος

0

Ο Ηρόδοτος σαφώς ανώτερος στο δεύτερο ημίχρονο πήρε αυτό που ήθελε στο ξεκίνημα των μπαράζ και πλέον ελπίζει όπως όλοι την άνοδο στην Super League 2

Σε έναν αγώνα που ούτε στις πιο υποβαθμισμένες χώρες ποδοσφαιρικά δεν γίνονται αυτά, φυσικά ούτε και στις ποδοσφαιρικές αλάνες που παίζαμε μικροί. Να προσπαθείς να παίξεις ποδόσφαιρο καταμεσήμερο εν μέσω καύσωνα και ο υδράργυρος να βρίσκεται στους 38 και 39 βαθμούς κελσίου. Αυτά μόνο η ΕΠΟ μπορεί να τα κάνει και με όλους αυτούς που είναι μαζεμένοι στα δροσερά τους γραφεία με τις γραβάτες τους και βγάζουν αποφάσεις. Αλήθεια κύριε Ζαγοράκη δεν μας έχετε πει, εσείς πόσες φορές έχετε παίξει ποδόσφαιρο ως ποδοσφαιριστής Ιούνιο μήνα στις 17:00 με 39 βαθμούς κελσίου?

Ο Πανιώνιος με τον Ηρόδοτο ξεκίνησαν την πρώτη αγωνιστική των play off σε αυτό το mini πρωτάθλημα πέντε ομάδων για την άνοδο στη Super league 2 βάση της αναδιάρθρωσης των πρωταθλημάτων.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε και τις δύο ομάδες με κλειστές γραμμές και να προσπαθούν με αντεπιθέσεις να μπουν στην μικρή περιοχή του αντιπάλου για να πετύχουν το γκολ.

Ο Πανιώνιος είχε την κατοχή της μπάλας στο ημίχρονο και προσπάθησε να πετύχει το γκολ τρεις φορές (Στο 28’ με τον Μούντριχα, ειδικά στην φάση του Νίνο στο 30′ που έκανε ένα σουτ καλό μέσα από την περιοχή και ο τερματοφύλακας του Ηροδότου κατάφερε και απέτρεψε το γκολ. Ενώ στο 34’ ο Μούντριχας με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γεωργίου.

Ο Ηρόδοτος είχε και αυτός τις δικές του ευκαιρίες (9’ με τον Ποτουρίδη) χωρίς να μπορέσει να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Ιστορικού.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πιο πολύ ρυθμό θέλοντας οι ομάδες να βρουν ένα γρήγορο γκολ, έτσι κατάφεραν στα πρώτα δέκα λεπτά να έχουν από μία καλή ευκαιρία η κάθε μια (Στο 49’ ο Καργιωτάκης με κεφαλιά για τον Ηρόδοτο, και στο 51’ ο Μπρέγκου με δυνατό σουτ που μπλόκαρε ο Γεωργίου).

Στο 63’ ο Ηρόδοτος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γιάννη Κιλιάρα όταν σε ένα σουτ των γηπεδούχων απέκρουσαν οι αμυντικοί αλλά η μπάλα έφυγε προς τα δεξιά σαν πάσα και ο παίκτης του Ηροδότου αφύλακτος κατάφερε με πλασέ να ανοίξει το σκορ.

Τρία λεπτά μετά ο Πανιώνιος προσπάθησε να απαντήσει με ένα ωραίο σουτ του Μπρέγκου αλλά η μπάλα πέρασε λίγο αουτ. Μετά το γκολ του Ηροδότου οι γραμμές άνοιξαν και ο Πανιώνιος βγήκε μπροστά για να καταφέρει να ισοφαρίσει. Οι κυανέρυθροι όμως δεν τα κατάφεραν και έφυγαν από την Κρήτη με την πρώτη τους ήττα στην Γ’ Εθνική και την απώλεια των τριών πολύτιμων βαθμών στα play off ανόδου.

Ηρόδοτος: Γεωργίου, Καργιωτάκης, Κοιλιάρας Γ., Κανδυλάκης, Μπαλάφας, Χαρίτος, Αργιλέσι, Κοιλιάρας Δ., Ποουρίδης, Κίσσας, Γκίνη.

Πανιώνιος (Δ. Κοροπούλης): Στουρνάρας, Λάμψιας (61′ Ζάχι), Ξυγκόρος, Κοντοές, Ζούλιας, Μπρέγκου, Νίνο (72′ Μακρίδης), Πίσπας, Λιούμης (46′ Σταμάτης), Γροντής, Μούντριχας (83′ Δρίτσας).

Ηρόδοτος vs Πανιώνιος Playoff – Γ΄Εθνικής 1η αγωνιστική (Live)