Τίμησαν επάξια την φανέλα στην πρώτη αγωνιστική οι “Πάνθηρες” του Κοροπούλη (Vid)

0

Με το δεξί μπήκε στις υποχρεώσεις του ο Ιστορικός στην δύσκολη κατηγορία της Γ’ Εθνικής επικρατώντας 4-1 του Παναξιακού

Τα “πιτσιρίκια” (Κ19) του Κοροπούλη μεγάλωσαν γρήγορα και εκπροσώπησαν άξια την τιμημένη φανέλα του Πανιωνίου.

Αρκετά απειλητικός ήταν ο Πανιώνιος στα πρώτα λεπτά του αγώνα πιέζοντας στο μισό του γηπέδου τον Παναξιακό όπου και έκανε τρεις ευκαιρίες στην εστία του Παπαδόπουλου.

Το γκολ (Το πρώτο για αυτή την αγωνιστική) δεν άργησε να έρθει και μόλις στο 12′ έπειτα από κεφαλιά του Μουντρίχα ο Ιστορικός άνοιξε το σκορ στη Νέα Σμύρνη.

Ο Πανιώνιος μετά το γκολ και προς την λήξη του ημιχρόνου χαλάρωσε και οι παίκτες του Χρήστου Πελέκη κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 37′ της αναμέτρησης έπειτα από σουτ του Ανδρέα Ζαχαριουδάκη έξω από την μεγάλη περιοχή μη μπορώντας να αντιδράσει ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος ξεκίνησε όπως το πρώτο δυνατά μαρκαρίσματα, τρέξιμο και κατοχή της μπάλας. Στο 48’ ο Δημήτρης Γροντής έχασε μεγάλη ευκαιρία για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στον Πανιώνιο έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Το γκολ όμως δεν άργησε να έρθει και στο 51’ ο Παγιώτης Ξυγκόρος έδωσε ξανά το προβάδισμα για την ομάδα του κάνοντας το 2-1.

Οι παίκτες του Κοροπούλη με την ενίσχυση του κόσμου και των Πανθήρων δεν έμειναν σε αυτό το σκορ και στο 72′ κατάφεραν και έκαναν το 3-1, με τον Δημήτρη Γροντή. Το τελικό σκορ το έκανε στο 90′ ο Μούντριχας όταν πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ κάνωντας το 4-1, μέσα σε χειροκροτήματα και συνθήματα από τον κόσμο του Πανιωνίου.

Στο τέλος του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Πανιωνίου κατευθύνθηκαν προς τους Πάνθηρες όπου τους αποθέωσαν με χειροκροτήματα και συνθήματα

Διαιτητές Διαιτητής: Αλ. Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής) Βοηθοί: Θεοδ. Γουρνίας (Ανατολική Αττικής), Χ. Μαέστρος (Λέσβου) 4ος Διαιτητής: Χρυσούλα Μαργαρίτη (Εύβοια)
Οι εντεκάδες
Πανιώνιος (Δημήτρης Κοροπούλης): Στουρνάρας, Λαμψίας, Ζάχι, Ζούλιας, Κοντοές, Μπρέγκου, Ξυγκόρος, Νίνο, Σταμάτης, Γρόντης, Μουντρίχας Αναπληρωματικοί: Αυγερινό, Τσαπατσάρης, Καραβίδας, Λιούμης, Κουτσάκης, Δρίτσας, Παπαδόπουλος, Ζαμάνης, Αργυρίου
Παναξιακός (Χρήστος Πελέκης): Παπαδόπουλος, Καραϊ, Τζατζανας, Ανεβλάβης, Κωστόπουλος, Τραγουδάς, Κύρτσος, Ζαχαριουδακης, Βαθρακοκοίλης, Κόντη, Γκούφας
Αναπληρωματικοί: Τσιλιγιάννης, Βάττης, Σερμάδι, Τσαϊλάκης, Κρισίλντι, Πιττάρας,Πλαστούρος, Τσούρης, Μακροπουλιώτης.