Την ήθελε αυτή τη νίκη ο Πανιώνιος (Vid)

Ποιό αποφασιστικός ο Πανιώνιος μπήκε στο γήπεδο θέλοντας να πετύχει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε επιθετικά στο α’ ημίχρονο και μέσα στα πρώτα πέντε λεπτά είχε δύο ευκαιρίες με τον Σπιριντόνοβιτς σε σουτ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα και αμέσως μετά ο Ντομίνγκεζ με κεφαλιά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Απόλλωνας είχε εντολές από τον προπονητή του να πιέζει και να προσπαθεί να κάνει τελικές στην περιοχή του Πανιώνιου.

Ενώ ο Ζοσέ Ανιγκό τιμωρημένος από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό βρέθηκε στις εξέδρες του γηπέδου και ο βοηθός του εκτελούσε τις οδηγίες του.

Ο Απόλλωνας είχε μέσα σε ένα λεπτό και αυτός δυο ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ αλλά ο Κότνικ έδειξε έτοιμος και αποσιώπησε τον κίνδυνο της εστίας του.

Παρά το ψιλόβροχο που έπεφτε και το βαρύ γήπεδο και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο με κάτω την μπάλα και να προσπαθούν να πετύχουν το γκολ.

Στο 20′ ο Πανιώνιος με ένα φάουλ με τον Μασούρα αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα και η μπάλα μετά από το σουτ του κατέληξε κόρνερ.

Ενώ στο 27′ ο Απόλλωνας μετά από φάουλ που κέρδισε έξω από την περιοχή του Πανιώνιου είχε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει το γκολ, όταν σε κεφαλιά του Γκονζάλες, έδιωξε ο Κότνικ και στο ριμπάουντ ο Λούκιτς με δυνατό σουτ σημάδεψε τα σώματα των αντιπάλων.

Στο 36΄ο Πανιώνιος βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα όταν ο Σπιριντόνοβιτς δέχτηκε την πάσα από το κέντρο του γηπέδου και διεισδύοντας από τα αριστερά έκανε την πάσα στον Ντουρμισάι στο κέντρο της περιοχής του Απόλλωνα κάνοντας με εύκολο πλασέ το 0-1.

Ενώ στο 43′ ο Σπιριντόνοβιτς πάλι αλλά από δεξιά μετά από καλή προσπάθεια μέσα στην μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα έκανε ωραίο σουτ με το αριστερό αλλά ο Χουάντερσον με υπερπροσπάθεια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας έβγαλε τον Τζανετόπουλο και βάζοντας στην θέση του τον Τριάνδη και μαζί αλλάζοντας το στιλ στο στήσιμο της ομάδας σε 4-3-3 μέσα στο γήπεδο.

Με το που ξεκίνησε το παιχνίδι τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα ο Απόλλων ζήτησε πέναλτι όταν ο Γκαρός μαρκαρίστηκε από τον Μπανανά και βρέθηκε κάτω. Ο Φωτιάδης είπε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 49′ σε ρυθμό προπόνησης ο Πανιώνιος με τον Ντουρμισάι κάνει το δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση για τον Πανιώνιο και τον ίδιο μετά από πολύ ωραία σέντρα του Τσιλούλη.

Στο 54′ ένα ωραίο απευθείας φάουλ από τον Τριάνδη του Απόλλωνα κατάφερε και έσωσε την εστία του ο Κότνικ με ωραία απόκρουση.

Μετά την επίτευξη του δεύτερου γκολ από τον Πανιώνιο ο Απόλλωνας ανέβασε τις γραμμές του και απειλούσε συνέχεια τον Πανιώνιο ο οποίος του είχε δώσει χώρους.

Στο 59′ η δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα βγαίνοντας ο Ακόστα και μπαίνοντας ο Σικαμπάλα.

Η συνέχεια του δευτέρου ημιχρόνου και με την βροχή να πέφτει δεν είχε καμία άλλη αλλαγή παρά ο Πανιώνιος να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και να χάσει και ευκαιρίες για το 0-3.

Να σημειώσουμε ότι και ο βοηθός προπονητή του Πανιώνιου αποβλήθηκε και αυτός από τον πάγκο στο 84′ και έτσι ο Πανιώνιος δεν είχε για την συνέχεια ούτε τον Ανιγκό αλλά ούτε και τον βοηθό στον πάγκο του για οδηγίες.

Πλέον ο Πανιώνιος μετά από αυτή τη νίκη πηγαίνει στους 4 βαθμούς και περιμένει το άλλο Σάββατο να υποδεχτεί τον ΑΡΗ στην έδρα του

Επίσης να πούμε ένα πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους οπαδούς του Πανιώνιου που βρέθηκαν μέσα στο γήπεδο υπό βροχή και ενίσχυσαν από την εξέδρα τον Ιστορικό

Η ενδεκάδα του Απόλλωνα Σμύρνης: (Μοντεαγούδο) Χουάντερσον – Λούκιτς, Τζανετόπουλος, Βαφέας – Ακόστα, Κοντοές, Γκονζάλες, Ντ’ Ούρσο, Ναδάλες – Τόμας, Γκάρος

Στον πάγκο για τον Απόλλωνα οι: Βάσιτς, Τριάδης, Οριουέλα, Πέδρο, Ντεφεντερίκο, Ελ-Χέλβε, Σικαμπάλα.

Η ενδεκάδα του Πανιωνίου: (Ανιγκό) Κότνικ – Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου – Κεϊτά, Κόρμπος, Μασούρας – Σπιριντόνοβιτς, Ντουρμισάι, Τσιλούλης

Στον πάγκο για τον Πανιώνιο οι: Νίκας, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Μανθάτης, Πίρις, Αλί, Οικονομίδης.