Super League: Πανιώνιος vs Απόλλωνας Σμύρνης 0-1

Ο Πανιώνιος σήμερα έχασε από έναν εξαιρετικό Απόλλωνα Σμύρνης που κατάφερε και έβγαλε γκολ στο 73′ και με μια εξαιρετική άμυνα κατάφερε και πήρε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ νευρικά και από τις δύο ομάδες. Ο Πανιώνιος με κατοχή της μπάλας προσπάθησε να βρει τους διαδρόμους για να μπει στην περιοχή του Απόλλωνα αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές καλύψεις στην άμυνα. Ο Πανιώνιος πίεσε προς το τέλος του ημιχρόνου να βάλει γκολ αλλά δεν μπόρεσε με τον Σπιριντόνοβιτς και τον Αλί.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος συνέχισε την ασφυχτική πίεση απέναντι στον Απόλλωνα. Ο Άκης Μάντζιος έκανε και δύο αλλαγές με την έναρξη αλλά και μια τρίτη αναγκαστική λόγω τραυματισμού του Σαραμαντά.

Αλλά όταν δεν έχεις κάνει φάση στην περιοχή του Απόλλωνα μέχρι το 73′, η μπάλα θα σε τιμωρήσει. Έτσι στο 73′ ο Απόλλωνας θα πετύχει το γκολ που δεν κατάφερε να πετύχει 73 λεπτά ο Πανιώνιος.

Η πρώτη ευκαιρία για τον Πανιώνιο ήρθε με τον Καμαρά στο 9′ όταν σε ωραία κάθετη του Κούρντι στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, ο Καμαρά μπήκε στην περιοχή αλλά έκανε κακό τελείωμα.

Ο Απόλλωνας είχε και αυτός την ευκαιρία του στο 12′ με ωραία κίνηση έξω από την περιοχή και σουτ από τον Ντεφεντερίκο, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ με υπερένταση ο Κότνικ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κοντοές έκανε καλό σουτ από τα 25 μέτρα αλλά έπεσε ο Κότνικ σταθερά και απέκρουσε την μπάλα.

Ο Απόλλωνας στο 17′ είχε διπλή ευκαιρία για να πετύχει το γκολ όταν μετά από γύρισμα του Ρώσση, ο Βάρκας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Κότνικ να κάνει απίθανη επέμβαση. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ντούρσο πήρε το ριμπάουντ αλλά έκανε κακό τελείωμα και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κότνικ.

Στο 22′ ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα όταν μετά από ενέργεια του Ντουρμισάι που απέφυγε τον αμυντικό του Απόλλωνα μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα έκοψε την μπάλα στον Σπιριντόνοβιτς και αυτός σούταρε σε κενό τέρμα αλλά βρέθηκε στην πορεία της μπάλας ο Βαφέας και απέτρεψε το γκολ.

Στο 30′ ο Πανιώνιος είχε άλλη μια ευκαιρία με τον Μασούρα όταν πήρε την μπάλα από τον Σπιριντόνοβιτς και από τα πλάγια έκανε δυνατό σουτ που απέκρουσε με εκτίναξη σε κόρνερ ο Χουάντερσον.

Ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 34′ είχε ακόμα μια τελική προσπάθεια όταν μετά από κόντρες, η μπάλα έφτασε στον Αλι αλλά το πλασέ του από τα όρια της περιοχής ήταν κακό και ο Χουάντερσον μπλόκαρε.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Πανιώνιος αύξησε την πίεση για να πετύχει ένα γκολ και στο 40′ ένα δυνατό σουτ του Μασούρα από μακριά έπεσε ο Χουάντερσον και το μπλόκαρε.

Στο 43′ είχαμε από μία κόντρα επίθεση για κάθε ομάδα ο Πανιώνιος έφυγε στην κόντρα με τον Σπιριντόνοβιτς όπου έκοψε την μπάλα στον Αλί αλλά ο τελευταίος έκανε κακή σέντρα. Στη σέντρα όμως η μπάλα έφυγε κόντρα για τον Απόλλωνα και σε επικίνδυνο γύρισμα του Ελ Χέλβε μέσα στην περιοχή, ο Κότνικ έχασε την μπάλα αλλά ο Σταυρόπουλος την έστειλε κόρνερ.

Με αυτή τη φάση έληξε και το ημίχρονο και ο διαιτητής έστειλε και τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άκης Μάντζιος έκανε δύο αλλαγές έβαλε μέσα Τσιλούλη και Μανθάτη, και έβγαλε Αλί και Καμαρά.

Ο Πανιώνιος στο 52′ θα κάνει μια αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Σαραμαντά θα βάλει τον Μαξίμοβιτς στη θέση του.

Από το 60′ και μετά ο Πανιώνιος ανέβασε πολύ τις γραμμές του προς την αντίπαλη εστία για να πετύχει το γκολ. Ο Απόλλωνας συνέχισε να αμύνεται καλά και να αποφεύγει την πίεση των επιθετικών του Πανιώνιου επάνω στον Χουάρντεσον.

Ενώ ο Πανιώνιος να είναι μπροστά και να προσπαθεί να απειλήσει τον Απόλλωνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο στο 69′ όταν ο Ρώσση έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Κότνικ να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Ο Απόλλωνας κατάφερε και άνοιξε το σκορ στο 73′ όταν μετά από κόρνερ που είχε κερδίσει με καρφωτή κεφαλιά του Βαφέα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ κάνοντας το 0-1.

Στο 87′ ο Πανιώνιος θα κάνει την πρώτη του φάση στο δεύτερο ημίχρονο όταν σε εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μανθάτη και… γλυκιά σέντρα, ο Ντουρμισάι έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Στο 89′ ο Πανιώνιος είχε την δεύτερη τελική του προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο όταν σε φάουλ του Σπιριστόνοβιτς έπιασε την κεφαλιά ο Σταυρόπουλος αλλά έστειλε την μπάλα επάνω από τα δοκάρια του Χουάντερσον.

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κούρντι, Κόρμπος, Καμαρά, Σπιριντόνοβιτς, Αλί, Ντουρμισάι.

Στον πάγκο οι Μανοΐλοβιτς, Μαξίμοβιτς, Μανθάτης, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης, Τσιλούλης, Κότσιτς.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Στάθης, Κοντοές, Κύργιας, Βαφέας, Οριουέλα, Ντούρσο, Ρώσση, Ντεφεντερίκο, Ελ Χέλβε, Βάρκας.

Στον πάγκο οι Αστράς, Ναδάλες, Ναζλίδης, Γαρουφαλιάς, Αγρόδημος, Ριβέρο, Ακόστα.

Διαιτητής είναι ο Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων), με βοηθούς τους Κωνσταντίνο Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Ιορδάνη Δημητριάδη (Καστοριάς), ενώ τέταρτος είναι ο Μελέτιος Γιουματζίδης (Πέλλας).