Super league: Ολυμπιακός vs Πανιώνιος 4-0

Κράτησε ένα ημίχρονο είχε τις ευκαιρίες του να πετύχει γκολ αλλά στο τέλος έπεσε μαχητικός και δεν κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας

Ο Πανιώνιος κατάφερε και στάθηκε καλά στο α’ ημίχρονο απέναντι στον Ολυμπιακό. Είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Καμαρά να πετύχει το γκολ που θα ανέτρεπε τα δεδομένα του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πανιώνιου δεν μπόρεσε να κρατήσει το σκορ και από το 65′ και μετά δέχτηκε τέσσερα γκολ από ένα πολύ καλό Ολυμπιακό που μέχρι τότε ο Κότνικ είχε καταφέρει να του αποσιωπήσει κάθε ευκαιρία που είχε.

Με πολλές απουσίες ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να πάρει βαθμό από το Καραϊσκάκης και πλέον πρέπει να ξεπεράσει αυτό το παιχνίδι και να κοιτάξει μπροστά γιατί έχει δύο δύσκολα παιχνίδια με ΠΑΟΚ για το κύπελλο και με τον Απόλλωνα Σμύρνης για το πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος μπήκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα περιμένοντας πίσω τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε αυτό και μόλις στο 5′ ο Ποντένσε έστρωσε για τον Λάζαρο, που ελευθερώθηκε ωραία από την αντίπαλη άμυνα, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Κότνικ που έδιωξε με υπερένταση.

Στο 9′ ο Κότνικ έκανε ακόμα μια καλή επέμβαση όταν ο Χριστοδουλόπουλος πήρε την μπάλα από τον Χασάν, μπούκαρε στην περιοχή αλλά ο Κότνικ του είπε όχι.

Ο Πανιώνιος είχε στο 10′ την ευκαιρία του να προηγηθεί στο σκορ όταν ο Καμαρά βγήκε μόνος του απέναντι από τον Σα, αλλά σε τετ α τετ με τον Πορτογάλο νικήθηκε, ενώ στη συνέχεια απομάκρυνε ο Σισέ την μπάλα σε κόρνερ.

Ενώ αμέσως δυο λεπτά μετά ο Πανιώνιος είχε δεύτερη ευκαιρία για να σκοράρει με τον Μακρύλλο να κάνει σουτ, η μπάλα να βρίσκει κόντρα στον Σισέ και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σα.

Στο 14′ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του αναγκαστική αλλαγή όταν ο Τοροσίδης πήρε την θέση του Ελαμπντελαουί.

Ο Πανιώνιος ανέβασε τις γραμμές του και είχε ακόμα μια ευκαιρία στο 21′ σε επικίνδυνη πάσα στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού για τον Καμαρά, αλλά βγήκε και μάζεψε ο Σα.

Στο 28′ σε σουτ του Κούτρη με το δεξί από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Κότνικ.

Στο 30′ σε επικίνδυνη σέντρα του Τσιλούλη από τα δεξιά, έχασε τη φάση ο Σα και έδιωξε πλάγια με το κεφάλι ο Τοροσίδης πριν η μπάλα καταλήξει σε παίκτη του Πανιώνιου για να βάλει το γκολ.

Στο 43′ ο Ποντένσε μπήκε από τα δεξιά και γύρισε για την καρδιά της περιοχής, όπου μπήκε σαν τρέιλερ ο Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος αστόχησε με δυνατό σουτ.

Το ημίχρονο βρήκε και τις δύο ομάδες ισόπαλες μετά από τρία λεπτά καθυστερήσεων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε όπως και στο πρώτο δυνατά για να πετύχει γκολ αλλά την ευκαιρία την είχε στο 48′ ο Πανιώνιος με τον Αλί όταν βγήκε στην κόντρα πολύ γρήγορα και ο Σισέ, που τον έχασε αρχικά, έδιωξε σε κόρνερ με προβολή στο κατάλληλο τάιμινγκ.

Ενώ στο 64′ ο Βούκοβιτς άνοιξε αριστερά για τον Κούτρη που γύρισε ωραία και ο Χριστοδουλόπουλος πλάσαρε με τη μια για να αστοχήσει από εξαιρετική θέση. Από το σημείο του πέναλτι.

Στο 68′ ο Ολυμπιακός πέτυχε το γκολ όταν ο Ποντένσε κουβάλησε την μπάλα εκτός περιοχής, μοίρασε δεξιά για τον Τοροσίδη που γύρισε με τη μια και ο Χασάν εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι χωρίς να μπορεί να αντιδράσει ο Κότνικ.

Ο Πανιώνιος μετά το γκολ που δέχτηκε δεν μπόρεσε να αντιδράσει και στα επόμενα λεπτά δέχτηκε και ένα ακόμα γκολ στο 75′ μετά από σέντρα του Κούτρη από τα δεξιά με το αριστερό και κεφαλιά-ψαράκι του Γκερέρο, η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία του Κότνικ.

Στο 78′ ο Τσιλούλης έκανε πέναλτι στον Χριστοδουλόπουλο όπου ο ίδιος το εκτέλεσε και έκανε το 3-0.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την πίεση απέναντι στην άμυνα του Πανιώνιου και στο 79′ είχε την επίτευξη και τέταρτου γκολ όταν ο Τοροσίδης έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Βούκοβιτς με το δεξί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς/4-4-2): Σα, Κούτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Ελαμπντελαουί, Καμαρά, Νάτχο, Χριστοδουλόπουλος, Ποντένσε – Χασάν, Γκερέρο

Στον πάγκο των γηπεδούχων οι: Χουτεσιώτης, Ανδρούτσος, Μασούρας, Μιράντα, Σολδάνο, Ντίας, Τοροσίδης

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος/4-3-3): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Κότσιτς, Κόρμπος, Μακρύλλος, Οικονομίδης, Τσιλούλης, Σίντι Άλι – Καμαρά

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Μανοΐλοβιτς, Μίκο, Σπιριντόνοβιτς, Σαραμαντάς, Κούρντι, Ντε Ταντέο, Μανθάτης

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κοτσάνης. Βοηθοί: Χασάν Κούλα, Κωνσταντίνος Κωνστάντιος 4ος Διαιτητής: Γεώργιος Λάμπρου