Super League 1: Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 0-2

0

Ο Πανιώνιος σήμερα ενώ κράτησε το μηδέν στο ημίχρονο και η αμυντική ανασταλτική λειτουργία δούλεψε πολύ καλά, στο δεύτερο ημίχρονο σε δύο φάσεις ο ΠΑΟΚ έπιασε την άμυνα του Πανιώνιου χωρίς να είναι συγκεντρωμένη και έβγαλε δυο γκολ.

Ο Πανιώνιος μπορεί να έχασε το σημερινό παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ αλλά η ομάδα του Νίκι Παπαβασιλείου πρέπει γρήγορα να προσπεράσει αυτή την ήττα και να κοιτάξει το επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΛ στο AEL FC Arena που είναι μόλις σε 3 ημέρες και εκεί είναι ένα παιχνίδι ζωής ή θανάτου για τον Ιστορικό.

Για ένα ημίχρονο η ομάδα του Νίκι Παπαβασιλείου ήταν στημένη με τον καλύτερο τρόπο που μπορούσες να αντιμετωπίσεις αυτόν τον ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν το γκολ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα αλλά ο Πανιώνιος ήταν συγκεντρωμένος στο ανασταλτικό κομμάτι και δεν άφησε τον ΠΑΟΚ να απειλήσει ουσιαστικά καθόλου την εστία του Μαλέρμπ.

Αντιθέτως μάλιστα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σε μια στημένη φάση ο Αραμπουλί έκανε μια εκτέλεση φάουλ πολύ καλή αλλά ο Ζίβκοβιτς πετάχτηκε στο γάμα της εστίας του και έσωσε τον ΠΑΟΚ από ένα σίγουρο γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Βιεϊρίνια ο ΠΑΟΚ βρήκε τις μπαλιές που ήθελε και κατάφερε να βγάλει ένα γρήγορο γκολ. Στο 48’ μετά από κόρνερ ο Μάτος πήρε την κεφαλιά αρχικά και τον Άκπομ στη συνέχεια να στρώνει στον Ίνγκασον ο οποίος μέσα από τη μικρή περιοχή τελείωσε ιδανικά τη φάση και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ στο 53’ βρέθηκε εκ νέου κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά το πλασέ του Ντόουγκλας στην κίνηση μετά την εξαιρετική συρτή μπαλιά του Γιαννούλη, έφυγε ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Μαλέρμπ.

Το δεύτερο γκολ του δικεφάλου πάντως ήρθε στο 62’ σε μια φάση… καρμπόν με το πρώτο τέρμα. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε και πάλι το κόρνερ από δεξιά, η μπάλα έφτασε από τον Μπίσεσβαρ στον Κρέσπο που ήταν αμαρκάριστος και εκείνος με το κεφάλι γύρισε στον Άκπομ που από το δεύτερο δοκάρι έσπρωξε την μπάλα στην εστία του «ιστορικού» για το 2-0.

Στο 69′ ο Πανιώνιος είχε ευκαιρία με τον Αραμπούλι όταν σε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς ο δεύτερος κατάφερε και κράτησε την εστία του ανέπαφη.

*Να σημειώσουμε την πολύ καλή εμφάνιση του Σαραμαντά και Ντομίνγκεζ και να αναρωτηθούμε γιατί ο Εμμανουηλίδης δεν ξεκινάει παιχνίδι από την αρχική ενδεκάδα του Πανιώνιου. Επίσης περιμένουμε να δούμε και τον Μιλόγεβιτς και Ρέντζο στην ομάδα και όχι μόνο στους αγώνες του Κυπέλλου Ελλάδος.

Πανιώνιος (Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ. Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Οικονομίδης, Τσιλούλης (82’ Τσιλούλης), Μασούρας, Παπανικολάου (68’ Εμμανουηλίδης), Αραμπούλι.

Στον πάγκο για τον Πανιώνιο: Κότνικ, Κιάκος, Εμμανουηλίδης, Μιλόγεβιτς, Ρέντζας, Λυμπεράκης, Δούμτσιος

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντάγκλας, Μίσιτς, Μπίσεσβαρ (73’ Μαουρίσιο), Ελ Καντουρί (46’ Βιεϊρίνια), Λημνιός (81’ Πέλκας), Άκπομ.

Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Εσίτι, Μαουρίσιο, Βιεϊρίνια, Πέλκας, Σφιντέρσκι