Super League 1 ΑΕΚ – Πανιώνιος 5-0

0

Όταν δεν καταφέρεις να προηγηθείς με τόσες ευκαιρίες μέσα στο ΟΑΚΑ και να τους “ξεράνεις” όλους, τότε η μπάλα θα σε τιμωρήσει.

Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα στα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων και κατάφερε να αναστήσει την ΑΕΚ μετά από τρεις αγωνιστικές δίχως νίκη. Αλλά ως γνωστόν η μπάλα είναι…. και τέτοια λάθη δεν τα συγχωρεί ούτε στον Πανιώνιο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να μπαίνει δυνατά από το πρώτο ημίχρονο και μόλις στο 3′ ο Αραμπούλι αντί να πλασάρει, προτίμησε να δώσει στον Μασούρα, αλλά ο Χουλτ έκανε καθοριστική παρέμβαση και η ΑΕΚ απέφυγε το 0-1.

Στο 12’ ο Πανιώνιος ήταν αυτός και πάλι κοντά στο γκολ, αλλά ο Μπάρκας έβγαλε εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Ευαγγέλου, ενώ λίγα λεπτά μετά ο Αραμπούλι με πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάρκα. Στο 17′ ο Ολιβέιρα κατάφερε και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ μετά από λάθος πάσα του Μασούρα. Στο 27′ η ΑΕΚ έκανε το 2-0 όταν ο Λιβάια εκτέλεσε το κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, η άμυνα του Πανιωνίου δεν μπόρεσε να καθαρίσει τη φάση, η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο που σούταρε και ο Ολιβέιρα με προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Το πλήγμα για τον Πανιώνιο όμως ήταν ο τραυματισμός του Αραμπουλί λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου όπου και έγινε αλλαγή με τον Τσιλούλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος ξεκίνησε το ίδιο δυνατά όπως το πρώτο και στο 47′ ο Κόρμπος με μια εξαιρετική κάθετη έβγαλε τετ-α-τετ τον Παπανικολάου με τον Μπάρκα, αλλά ο γκολκίπερ της Ένωσης σταμάτησε το πλασέ του παίκτη κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Στο 61′ ο Μάνταλος με κάθετη βρήκε τον Ολιβέιρα, ο οποίος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Ευαγγέλου και πήρε το πέναλτι. Το εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε το 3-0 σφραγίζοντας την νίκη της ΑΕΚ. Ο Βέρντε στο 77’ με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, η οποία με τη βοήθεια και του δοκαριού έκανε το 4-0. Το πέμπτο γκολ ήρθε στο 89’ όταν το σουτ του Μάνταλου κόντραρε στο πόδι του Ευαγγέλου με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το τελικό 5-0.

Πλέον οι παίκτες και ο κόσμος του ιστορικού πρέπει να ξεχάσουν αυτό το παιχνίδι και να δουν όλοι μαζί την συνέχεια που δεν είναι άλλη από τον ΝΠΣ Βόλο στον Βόλο την άλλη Κυριακή 15/12.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Χουλτ, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Μπακάκης, Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς (76’ Αλμπάνης), Βέρντε, Μάνταλος, Λιβάια (72’ Σαμπανάτζοβιτς), Ολιβέιρα (79’ Γιακουμάκης)

Πανιώνιος (Νικόδημος Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Ευαγγέλου, Λυμπεράκης, Μασούρας (73’ Μιλόγεβιτς), Κόρμπος, Οικονομίδης (60’ Εμμανουλίδης), Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Άρτσε, Παπανικολάου, Αραμπούλι (44’ Τσιλούλης)

EKO Basket League: Άρης – Πανιώνιος Su Casa σε αριθμούς

Παπαβασιλείου: “Ένα πολύ βαρύ σκορ και ένα κακό αποτέλεσμα για εμάς”