Στους «8» του Κυπέλλου ο Ιστορικός

Ο Πανιώνιος έπαιξε ένα συντηρητικό παιχνίδι μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα και περιμένοντας τον αντίπαλο κατάφερε και έβγαλε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο στο 51′ και στο 75′ και πέρασε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος

Το πρώτο γκολ ήταν με εύστοχη επίτευξη πέναλτι του Ντουρμισάι και το δεύτερο γκολ με άπιαστο δεξί σουτ του Σαραμαντά.

Πλέον ο Πανιώνιος περιμένει και τα άλλα ζευγάρια των άλλων αγώνων για να πάει στην κλήρωση της επόμενης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στο α’ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και από τις δύο πλευρές. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Μάνο στο 5′ όταν σε τετ α τετ με τον Μανοϊλοβιτς πέταξε την μπάλα έξω.

Ο Πανιώνιος είχε ένα γκολ με τον Ντουρμισάι στο 16′ που το ακύρωσε ο διαιτητής του αγώνα που μόνο αυτός είδε φάουλ του Ντουρμισάι.

Στο 18′ ο ΠΑΣ είχε και αυτός την δική του ευκαιρία όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Κάστρο, γεμίζοντας στην περιοχή του Πανιωνίου μετά από κόντρα η μπάλα στρώθηκε στον Μάνο, που σούταρε και έβγαλε την μπάλα άουτ.

Ο Πανιώνιος μετά το 20′ βρήκε ρυθμό και ανέβασε στροφές όπου έκλεισε στα καρέ του τον ΠΑΣ Γιάννινα και στο 23′ ο Ντουρμισάι είχε ένα δοκάρι όταν, ο Κούρντι του γύρισε την μπάλα από δεξιά κι ο Ντουρμισάι πλάσαρε από κοντά, όμως ο Νεόφυτος Μιχαήλ ακούμπησε με το πόδι την μπάλα, η οποία χτύπησε στο δοκάρι και βγήκε κόρνερ.

Ενώ στο 44′ και στο 45′ ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Κάστρο να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 44′. Ενώ ένα λεπτό μετά ο Βιδάλ γέμισε στην περιοχή του Πανιωνίου, ο Σαραμαντάς βγάζει σε κόρνερ, αλλά παραλίγο να βάλει αυτογκόλ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αποκλειστικά του Πανιώνιου όπου με δύο γκολ καθάρισε την υπόθεση πρόκριση επί του ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο 51′ ο Πανιώνιος κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Ευαγγέλου και ο Ντουρμισάι πέτυχε το 1-0. Μετά την επίτευξη του γκολ ο Πανιώνιος έδειξε πιο σίγουρος για την πρόκριση και συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν έδειξε ούτε λεπτό πως μπορεί να πετύχει γκολ και έτσι ήρθε το 75′ όπου με εξαιρετική ντρίμπλα του Σαραμαντά στον Αποστολόπουλο και στη συνέχεια ο αριστερός μπακ του Πανιωνίου έκανε ένα άπιαστο σουτ με το δεξί στην άλλη γωνία του Νεόφυτου Μιχαήλ.

Ο Πανιώνιος μετά το 2-0 δεν έμεινε πίσω αλλά ούτε ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν έδειξε τίποτα για να προσπαθήσει να ξανά μπει στο παιχνίδι με ένα γκολ.

Το παιχνίδι δεν είχε καμία άλλη φάση και από τις δύο ομάδες αλλά πιο πολύ από τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ Γιάννινα που μετά το δεύτερο γκολ «πέταξαν» λευκή πετσέτα στο γήπεδο.

Πανιώνιος (4-2-3-1): Μανοΐλοβιτς – Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου – Κεϊτά, Κόρμπος – Μανθάτης, Τσιλούλης, Κούρντι – Ντουρμισάι.

Στον πάγκο για τον Πανιώνιο: Μαλέρπ, Κότσιτς, Μπανανά, Μίκο, Σουσώνης, Οικονομίδης, Σίντι Άλι, Καμαρά

ΠΑΣ Γιάννινα (3-4-3): Μιχαήλ Ν. – Μιχαήλ Αλ., Ευαγγέλου, Σκόνδρας – Τσικάρσκι, Κάστρο, Βιδάλ, Αποστολόπουλος – Ξύδας, Αθανασιάδης, Μάνος

Στον πάγκο για τον ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Λίλα, Πήλιος, Νάουμετς, Σεργκελασβίλι, Κρίζμαν, Παμλίδης