ΜΠΑΣΚΕΤ

Στον τελικό του κυπέλλου ο Πανιώνιος στο μπάσκετ γυναικών

0

Με μία μεγάλη νίκη η ομάδα μπάσκετ των γυναικών πέρασε στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος επικρατώντας της Νίκης Λευκάδας με 50-63

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε με χαλαρούς ρυθμούς και η Λευκάδα άρπαξε την ευκαιρία και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μπήκε πιο δυνατά και ανέβασε ρυθμούς ανατρέποντας την διαφορά και έτσι βρήκε τον ιστορικό μπροστά στο ημίχρονο με 28-33

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλά αλλά προς το τέλος πάλι έδειξαν στιγμές χαλάρωσης στην άμυνα και η ομάδα της Λευκάδας κατάφερε εκεί που έχανε με 12 πόντους διαφορά να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και να τελειώσει την τρίτη περίοδο με σκορ 41-42

Τα κορίτσια του Πανιώνιου δεν το έβαλαν κάτω έκλεισαν την άμυνα και δεν άφηναν την Λευκάδα να περνά εύκολα μέσα στην ρακέτα αλλά ούτε και να μπορούν να πετύχουν εύκολα τρίποντα και με μία ωραία επιθετική γραμμή η ομάδα κατάφερε πάλι να ανεβάσει την διαφορά.

Έτσι στο τέλος του αγώνα κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό ο Πανιώνιος με σκορ 50-63 όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό νικητή του απογευματινού ημιτελικού.

Νίκη Λευκάδας – Πανιώνιος 50-63

Νίκη Λευκάδας: Χρειστανίδου 8, Τελίδου 11 (1), Καμπουράκη, Μπράουν 9, Αρώνη, Γούναρη 9(2), Ψυχογιού 3 (1), Κέιντι 4, Παπαδοπούλου, Στάρα 6

Πανιώνιος: Πίτερσεν 15 (1), Τσίκα, Χίλι 14 (13 ρ.), Τσιάδη 2, Μπότσαρη 8, Σταμπούρλου 4, Θεοδωρομανωλάκη 8, Στεφανίδου 5 (1), Πατεράκη, Γρηγορίου 2, Τζόουνς 5 (15 ρ.)