Στο ίδιο έργο θεατές… Παναθηναϊκός – Πανιώνιος 3-0

0

Ακόμα μια ήττα για την ομάδα του Πανιώνιου -έκτη συνεχόμενη- στο πρωτάθλημα και δεν ξέρουμε αν η κατάσταση είναι αναστρέψιμη μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος.

Ο Πανιώνιος έχασε εύκολα από τον Παναθηναϊκό με 3-0 μέσα στο ΟΑΚΑ. Ο Πανιώνιος πρέπει να ξεχάσει γρήγορα αυτό το παιχνίδι και να δει την συνέχεια με τον ΟΦΗ, Αστέρα Τρίπολης και Ατρόμητο μήπως καταφέρει και βρει τους βαθμούς που θέλει μέχρι και το τέλος Ιανουαρίου. Ελπίζουμε από Δευτέρα να πάρει την πολυπόθητη ενημερότητα και ενταχθούν στην ομάδα παίκτες που τους έχει κλείσει και δεν μπορούν να συνεισφέρουν ακόμα λόγω της ενημερότητας.

Ο Γιώργος Δώνης ξεκίνησε με σύστημα 4-2-3-1 και η στόχευση του αφορούσε κυρίως στην καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ειδικά στο πρώτο τέταρτο οι πράσινοι έφταναν με άνεση την μπάλα στο επιθετικό τρίτο όπου και κατάφερε και έβγαλε ένα γρήγορο γκολ.

Ο Νίκι Παπαβασιλείου ήταν αναγκασμένος να παρατάξει μία ενδεκάδα με αρκετούς νεαρούς παίκτες και επέλεξε ως σχηματισμό το 4-2-3-1.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα 6′ τραγικό λάθος του Μαλέρμπ, ο Ζαχίντ έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή έβγαλε σε κενή εστία τον Μακέντα που όμως πλάσαρε πάνω στον Ντομίνγκες! Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός κατάφερε και έβγαλε ένα γρήγορο γκολ μόλις στο 14′ με τον Δώνη.

Ο Πανιώνιος μετά το γκολ έδειξε μια αναλαμπή, ανέβασε τις γραμμές του, ο Παναθηναϊκός μπερδεύτηκε με τις αλλαγές που έκανε ο Παπαβασιλείου στα χαφ και μπόρεσαν οι κυανέρυθροι να βρεθούν αρκετές φορές μπροστά στην εστία του Διούδη. Στο 26′ ο Οικονομίδης έκανε ένα σουτ που πέρασε λίγο έξω από την εστία. Στο 35′ ο Τσιλούλης είχε ένα σουτ αλλά ο Πούγγουρας έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός ανασυντάχθηκε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και κατάφερε στις καθυστερήσεις να πετύχει ένα γκολ με τον Μακέντα, όπου έφυγε σε αντεπίθεση μετά από ωραία μπαλιά του Ζαχίντ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και με πλασέ νίκησε τον Μάλερμπ, κάνοντας το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο o Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του, έγινε πιο πιεστικός, είχε μεγαλύτερη διάρκεια στο καλό του παιχνίδι και έφτασε γρήγορα και στο τρίτο γκολ.

Ενώ σε φάση για τον Πανιώνιο ο Διούδης σταμάτησε με τα πόδια τετ α τετ με τον Τσιλούλη (59’) και ο Μαλέρμπ απέκρουσε πέναλτι του Χατζηγιοβάνη (62’) αλλά το γκολ του Ινσούα στο 65’ απλοποίησε τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό κάνοντας το 3-0. Στο 85′ εντυπωσιακό σουτ του Κολοβού, ο Μαλέρμπ απογειώνεται στο αριστερό του παράθυρο και παραχωρεί κόρνερ κρατώντας το 3-0.

Στο τέλος του αγώνα στις δηλώσεις του Παπαβασιλείου στις κάμερες της NOVA δήλωσε την απόκτηση του Δουβίκα.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Αποστολάκης, Νούνες, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (73’ Μπεκ), Ζαχίντ (70’ Κολοβός), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (73’ Καμπετσής).

Πανιώνιος: Μαλέρμπ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Οικονομίδης, Κιάκος, Μασούρας (24’ Παπαγεωργίου), Τσιλούλης, Παπανικολάου (84’ Γρίβας), Δούμτσιος (57’ Μιλόγεβιτς).