Στο Buzzer Beater ο Χολαργός νίκησε 74-73 (Vid)

Σε ένα αγώνα που ο Πανιώνιος ήθελε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη έχασε στο Buzzer Beater με 74-73 από τον Χολαργό

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλά το παιχνίδι αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τον μαχητικό Χολαργό που πάντα ήταν κοντά στο σκορ και μάλιστα κατάφερε και πήρε και προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Πανιώνιος σε αυτόν τον αγώνα είχε τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων τους Μπέρι με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, Χάρις με 16 πόντους και τρία ριμπάουντ καθώς και Παπαντωνίου με 14 πόντους.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα πραγματικά νιώσαμε τι είναι το «σκοτσέζικο ντουζ» όταν ο Ντέβιον Μπέρι με τρίποντο στα 3,8″ έδινε το «διπλό» στον Πανιώνιο, ωστόσο ο Ζερμέιν Λαβ με buzzer beater εκτός ισορροπίας χάρισε μία σπουδαία νίκη για τον Χολαργό (74-73)

Ο Πανιώνιος για τρίτη φορά φέτος μετά τους αγώνες κόντρα σε Περιστέρι και Κύμη χάνει στο φινάλε, και «έπεσε» βαθμολογικά στο 3-10.

Η αναμέτρηση στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης» σημαδεύτηκε με έναν τραυματισμό του Νώντα Παπαντωνίου. Ο γκαρντ του Πανιωνίου δέχτηκε ισχυρό χτύπημα στο κεφάλι από τον Τζόι Ντόρσεϊ και ενώ αρχικά φάνηκε να χάνει τις αισθήσεις του, στην συνέχεια επέστρεψε κανονικά αγωνιζόμενος στο παρκέ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και χάρη σε πέντε πόντους του Χάρις προηγήθηκαν στο σκορ (2-9 στο 4′) με τον Μπέρι να μπαίνει στην εξίσωση και να διατηρεί μπροστά την ομάδα του (8-14 στο 6′). Λαβ και Αγκμπελέζε έδωσαν λύσεις στον Χολαργό με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 18-20 (10′).

Με τρίποντο του Βλάντο Γιάνκοβιτς οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση προβάδισμα (25-24 στο 12′), με τις δύο ομάδες έκτοτε να μένουν σε κοντινή απόσταση. Ο Όστιν με μία βολή έστειλε τον Πανιώνιο στο +4 (30-34 στο 17′), με τον Χολαργό να απαντά με σερί 8-0 το οποίο ωστόσο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει μιας και η ανάπαυλα του ημιχρόνου τον βρήκε με την μίνιμουν διαφορά (38-37 στο 20′).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το προβάδισμα πέρασε στα χέρια του Πανιωνίου ξανά (45-51 στο 15′), με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να προσπαθεί να μείνει σε άμεση επαφή βρίσκοντας πόντους από τον Φιτζπάτρικ. Εύστοχες προσπάθεις από τον Χάρις, όμως, έδωσαν στον «Ιστορικό» ψυχολική ανάσα ενός καλαθιού (55-57 στο 30′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο Πανιώνιος ήταν άστοχος ενώ ο Χολαργός απέκτησε ρυθμό και πέρασε μπροστά (65-60 στο 33′), για να ακολουθήσει νέα αντίδραση από τους παίκτες του Οικονόμου που με επιμέρους 3-8 (68-68 στο 36′) το ματς ήρθε στα ίσια. Από εκείνο το σημείο ο Πανιώνιος αστόχησε σε επτά συνεχόμενες επιθέσεις και εκεί χάθηκε το παιχνίδι για την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Το τέλος όμως του παιχνιδιού και 3,8» πριν τελειώσει οι οπαδοί και φίλαθλοι και των δύο ομάδων πέρασαν από σκοτσέζικο ντουζ όταν ο Μπέρι με καλάθι στα 3,8″ έστελνε στον Πανιώνιο την νίκη, αλλά ο Λαβ με buzzer beater πέτυχε ένα σπουδαίο καλάθι νίκης για το Χολαργό (74-73).