Στις καθυστερήσεις χάθηκαν οι τρεις βαθμοί…

Ένας Πανιώνιος όπου δεν τον βοήθησε καθόλου ούτε η τύχη και αντί να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης ένας «δικός του» του απέσπασε την ισοπαλία

Στη Νέα Σμύρνη σήμερα είδαμε ένα παιχνίδι ωραίο με τέσσερα γκολ όπου προηγήθηκε δύο φορές ο Ιστορικός αλλά κατάφερε στο 93+ ο Ατρόμητος με αυτογκόλ του Μπανανά να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Πανιώνιος για το σημερινό αποτέλεσμα αδικείται μιας και έπρεπε να είχε φύγει νικητής από αυτή την αναμέτρηση. Ο παράγοντας τύχη για ακόμα μια φορά ευνόησε τον Ατρόμητο ο οποίος πάλι στο 93+ αυτή την φορά με αυτογκόλ του Μπανανά πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από την Νέα Σμύρνη.

Ο Πανιώνιος από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ξεκίνησε επιθετικά αναζητώντας το γκολ έτσι στο 2′ εκτελέστηκε το φάουλ από αριστερά με τον Κόσιτς, σάστισε η άμυνα του Ατρόμητου, αλλά ο Μπανανά δεν κατάφερε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια του α’ ημιχρόνου ο Ατρόμητος κατάφερε και ισορρόπησε το παιχνίδι και είχαμε φάσεις εκατέρωθεν.

Στο 15′ ο Πανιώνιος είχε την μεγάλη φάση για να πετύχει το γκολ με τον Μασούρα όταν σε πολύ ωραία πάσα του Σπιριντόνοβιτς στον Μασούρα που είχε φύγει μόνος του, ξεχασμένος από τον Γιαννούλη, αλλά το τελείωμά του ήταν κακό και η μπάλα περνά πάνω από την εστία του Μέγερι.

Ο Κουλούρης έκανε στο 21′ την πρώτη ευκαιρία του Ατρομήτου όταν έκανε μια κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπρούνο αλλά η μπάλα πέρασε έξω χωρίς να απειλήσει τον Κότνικ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό 22′ νέα καλή στιγμή για τον Ατρόμητο, αλλά χωρίς σωστό τελείωμα. Βγήκε άψογα στην αντεπίθεση η ομάδα του Περιστερίου, γύρισε την μπάλα στην περιοχή του Πανιωνίου, με το σουτ του Γιαννούλη να είναι κάκιστο και να περνά άουτ.

Στο 25′ ο Πανιώνιος είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία όταν σε σέντρα του Κούρντι από δεξιά, πήρε την κεφαλιά ο Ντουρμισάι, αλλά ήταν αδύναμη και πάνω στον Μέγερι.

Στο 30′ μια υπέροχη καλή ενέργεια του Κόρμπου με τον Ντουρμισάι έκαναν υποδειγματικό το ένα – δύο και ο Κόρμπος με μία ωραία λόμπα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ατρόμητου κάνοντας το 1-0.

Ο Ατρόμητος στο 35′ έκανε το 1-1 με τον Κουλούρη, μετά από κεφαλιά του Ρισβάνη όπου η μπάλα βρήκε τον Κόρμπο που είχε πέσει κάτω και στην συνέχεια ο Κουλούρης την έστειλε στα δίχτυα του Κότνικ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κουλούρης με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Μέχρι και το 33′ ο Πανιώνιος είχε το γκολ είχε την κατοχή 55% και τον έλεγχο του αγώνα. Το γκολ του Κουλούρη άλλαξε τα δεδομένα στο α’ ημίχρονο και ο Ατρόμητος ανέβασε τις γραμμές του και πίεζε τον Πανιώνιο.

Στο 45′ ο Σπιριντόνοβιτς έχασε μια ευκαιρία να κάνει το 2-1 όταν σε ένα δυνατό σουτ που έκανε πέρασε λίγο αουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος μπήκε πάλι δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 49′ ο Μασούρας έκανε ένα καλό σουτ όπου βγήκε κόρνερ.

Στο 51′ έπεσαν δύο φωτοβολίδες από τους οργανωμένους του Ατρόμητου προς έξω από το γήπεδο.

Στο 55′ ο Πανιώνιος έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία όπου ο Κόρμπος για ακόμα μια φορά έπαιξε καλά το 1-2 με τον Σπιριντόνοβιτς αλλά δεν μπόρεσε να στείλει αυτή τη φορά ο Σπιριντόνοβιτς την μπάλα στα δίχτυα του Μέγερι.

Στο 63′ ο Πανιώνιος θα κάνει την πρώτη του αλλαγή βάζοντας μέσα τον Μανθάτη και βγάζοντας τον Οικονομίδη.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο είχε πέσει πολύ και οι δύο ομάδες πιο πολύ κοιτούσαν τις άμυνές τους παρά να βγουν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία μέχρι και το 66′.

Στο 69′ ο Μούγιακιτς θα βγει και θα μπει ο Βασιλακάκης για τον Ατρόμητο.

Στο 70′ ο Πίρις θα μπει μέσα και θα βγει ο Κόρμπος καθαρά λόγω κούρασης του αρχηγού του Πανιώνιου.

Ο Πανιώνιος θα κάνει και την τελευταία του αλλαγή στο 77′ θα μπει ο Τσιλούλης και θα βγει ο Ντουρμισάι.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχαν φάσεις από καμία ομάδα για να μπορέσουν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Κουλούρης στο 87′ όταν έχασε το άχαστο όταν μόνος του δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ.

Στο αμέσως όμως επόμενο λεπτό 88′ η μπάλα τιμωρεί και ο Μασούρας έφυγε μόνος του στον χώρο και μπέρδεψε την άμυνα του Ατρόμητου και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 2-1.

Όσα δεν είδαμε στα 40′ λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου τα είδαμε μέσα σε 5′ λεπτά στο τέλος, όπου και στο 89′ ο Ρισβάνης είχε δοκάρι για τον Ατρόμητο για να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Στο 93+ ο Ατρόμητος μετά από ένα στημένο με τον Ούμπιντες καταφέρνει να ισοφαρίσει και πάλι τον αγώνα όταν ο Μπανανά με αυτογκόλ έστειλε μέσα από πολλά σώματα την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ.

Πανιώνιος: Κότνικ – Κούρντι, Μπανανά, Ντομίνγκες, Κότσιτς – Κεϊτά, Κόρμπος, Οικονομίδης – Μασούρας, Ντουρμισάι, Σπιριντόνοβιτς

Στον πάγκο για τον Πανιώνιο: Μαλέρμπ, Σαραμαντάς, Πίρις, Σταυρόπουλος, Μανθάτης, Τσιλούλης, Παπαγεωργίου

Ατρόμητος: Μέγερι – Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης – Μπουσουλάτζιτς, Σάκιτς – Μπρούνο, Μούγιακιτς, Ουγκράι – Κουλούρης

Στον πάγκο για τον Ατρόμητο: Μανδάς, Βασιλακάκης, Κωτσόπουλος, Γαρουφαλιάς, Νάτσος, Καρασαλίδης, Ούμπιντες

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος Α’ βοηθός: Πολυχρόνης Κωσταράς Β’ βοηθός: Λάζαρος Δημητριάδης 4ος: Αθανάσιος Σέζος