ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Στην Β’ Φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων ο Πανιώνιος στο Πόλο

0

Οι Παίδες του Πανιωνίου στο Πόλο πέρασαν στους 22 για την δεύτερη φάση του πρωταθλήματος Πόλο Παίδων όπου θα διεξαχθεί στις 17 – 19 Ιουλίου.

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής (28/6) οι αγώνες στους οκτώ από τους 11 Ομίλους της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων και έγιναν πλέον γνωστές οι 22 από τις 25 ομάδες που προκρίνονται στη Β΄φάση.

Οι τρεις προκρίσεις που εκκρεμούν θα προέλθουν από τους αγώνες που απομένουν στον Δ’ Όμιλο Αττικής (εκκρεμεί ένα ματς) και από τον ΣΤ’ Όμιλο Αττικής (εκκρεμούν τρία παιχνίδια). Ένας αγώνας, εξάλλου, που εκκρεμεί στον Όμιλο Χανίων (ΟΦΗ – ΝΟ Αγ. Νικολάου, που θα γίνει το προσεχές Σάββατο 4/7 στο Ηράκλειο) δεν επηρεάζει την πρόκριση, καθώς έχουν εξασφαλίσει από εκεί το εισιτήριο (από το Σάββατο 27/6) οι ΝΟ Χανίων και ΝΟ Ρεθύμνου.

Συγκεκριμένα: Στον Δ’ Όμιλο Αττικής εκκρεμεί ο αγώνας ΓΣ Περιστερίου – Παλαιό Φάληρο (θα οριστεί από την ΚΟΕ, πιθανότατα τη Δευτέρα 29/6), από το αποτέλεσμα του οποίου θα ξεκαθαρίσει ποιες θα είναι οι δύο ομάδες που θα προκριθούν από εκεί (δύο εκ των Παλαιού Φαλήρου, Υδραϊκού ή ΓΣ Περιστερίου).

Στον ΣΤ’ Όμιλο έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση οι ΝΟ Χίου και Ιωνικός και εκκρεμεί ένα εισιτήριο. Απομένουν τα παιχνίδια ΑΕ Χαϊδαρίου – Άρης Νίκαιας (Δευτέρα 29/6 στις 21.00), ΑΕ Κερατσινίου – ΑΕ Χαϊδαρίου (Τρίτη 30/6 στις 21.00) και Ιωνικός – ΑΕ Χαϊδαρίου (Τετάρτη 1/7 στις 21.00). Από αυτά τα ματς (που θα γίνουν στο κολυμβητήριο Χαϊδαρίου) θα ξεκαθαριστεί ποια θα είναι η τρίτη ομάδα από τον συγκεκριμένο Όμιλο που θα προκριθεί στην επόμενη φάση.

Έτσι, οι 22 ομάδες που έχουν τσεκάρει ήδη το εισιτήριο πρόκρισης στη Β’ φάση του Παίδων είναι: Παναθηναϊκός, Νηρέας Γέρακα, ΑΝΟ Γλυφάδας (από τον Α’ Όμιλο Αττικής), Ολυμπιακός, ΣΚ Ροή (από τον Β’ Αττικής), ΝΟ Βουλιαγμένης, Πανιώνιος (από τον Γ΄ Αττικής), ΓΣ Ηλιούπολης, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Ε’ Αττικής), ΝΟ Χίου, Ιωνικός (από τον ΣΤ’ Αττικής), ΠΑΟΚ, Άρης, ΠΑΣ Φοίβος (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΝΟ Πατρών, ΝΟ Ναυπλίου (από τον Όμιλο Πάτρας), ΟΥΚ Βόλου (από τον Όμιλο Βόλου), ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου (από τον Όμιλο Χανίων), ΝΑΟ Κέρκυρας, ΝΟ Λάρισας, ΚΕ Κοζάνης (από τον Όμιλο Λάρισας).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι τελικές βαθμολογίες στους Ομίλους:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Γέρακα, Πετρούπολης):

Παναθηναϊκός – Νηρέας Γέρακα 21-6, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΑΝΟ Αργυρούπολης 8-5, ΑΟ Πετρούπολης – Παναθηναϊκός 5-19, Νηρέας Γέρακα – ΑΝΟ Γλυφάδας 11-4.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Παναθηναϊκός 12

2. Νηρέας Γέρακα 9

3. ΑΝΟ Γλυφάδας 6

……………………………………….

4. ΑΟ Πετρούπολης 3

5. ΑΝΟ Αργυρούπολης 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ιλίσιο):

Ηλυσιακός – Ολυμπιακός 6-14, Απόλλων Σμύρνης – ΣΚ Ροή 2-20.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Ολυμπιακός 9

2. ΣΚ Ροή 6

……………………………

3. Ηλυσιακός 3

4. Απόλλων Σμύρνης 0

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):

Πανιώνιος – ΝΟ Βουλιαγμένης 6-14, Εθνικός Πειραιά – ΑΟ Καστέλας 7-7, Εθνικός Πειραιά – Πανιώνιος 6-7, ΑΟ Καστέλας – ΝΟ Βουλιαγμένης 5-15.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9

2. Πανιώνιος 6

………………………………

3. ΑΟ Καστέλας 1

4. Εθνικός Πειραιά 1

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Περιστερίου):

Παλαιό Φάληρο – Υδραϊκός 11-6, ΠΕΚΕΒ – ΓΣ Περιστερίου 5-20, Παλαιό Φάληρο – ΠΕΚΕΒ 22-6, Υδραϊκός – ΓΣ Περιστερίου 10-6.

Η Βαθμολογία:

1. Παλαιό Φάληρο 6 (2 αγ.)

2. Υδραϊκός 6 (3 αγ.)

3. ΓΣ Περιστερίου 3 (2 αγ.)

4. ΠΕΚΕΒ 0 (3 αγ.)

Σ.Σ. Εκκρεμεί ο αγώνας ΓΣ Περιστερίου – Παλαιό Φάληρο.

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ηλιούπολης):

Μίλων – ΓΣ Ηλιούπολης 3-9, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – Νηρέας Χαλανδρίου 2-13, Νηρέας Χαλανδρίου – Μίλων 9-4, ΓΣ Ηλιούπολης – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 8-5.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΓΣ Ηλιούπολης 9

2. Νηρέας Χαλανδρίου 6

……………………………………………….

3. Μίλων 3

4. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 0

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Χαϊδαρίου, Ν. Σμύρνης, Περιστερίου):

ΑΕ Κερατσινίου – ΝΟ Χίου 5-24, Ιωνικός – Άρης Νίκαιας 10-6, Άρης Νίκαιας – ΑΕ Κερατσινίου 13-7.

Η Βαθμολογία:

1. ΝΟ Χίου 9 (4 αγ.)

2. Ιωνικός 6 (3 αγ.)

3. ΑΕ Χαϊδαρίου 3 (1 αγ.)

4. Άρης Νίκαιας 3 (3 αγ.)

5. ΑΕ Κερατσινίου 0 (3 αγ.)

Σ.Σ.: Εκκρεμούν οι αγώνες που γράψαμε παραπάνω.

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):

Ποσειδών Ορεστιάδας – ΠΑΟΚ 4-21, Άρης – ΟΦΘ 17-12, ΠΑΣ Φοίβος – Ποσειδών Ορεστιάδας 12-8, ΠΑΟΚ – Άρης 26-2.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΟΚ 12

2. Άρης 9

3. ΠΑΣ Φοίβος 6

…………………………….

4. ΟΦΘ 3

5. Ποσειδών Ορεστιάδας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

Οι αγώνες είχαν ολοκληρωθεί από το Σάββατο.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Πατρών 9

2. ΝΟ Ναυπλίου 4

………………………………

3. ΝΕ Πατρών 4

4. ΝΟ Καλαμάτας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):

ΟΕΑΝΑΒ – ΟΥΚ Βόλου 2-21, ΟΕΑΝΑΒ – Νίκη Βόλου 17-6.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΟΥΚ Βόλου 6

……………………

2. ΟΕΑΝΑΒ 3

3. Νίκη Βόλου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΝΙΩΝ (Κολυμβητήριο Χανίων):

ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 17-6.

Η Βαθμολογία:

1. ΝΟ Χανίων 9 (3 αγ.)

2. ΝΟ Ρεθύμνου 6 (3 αγ.)

………………………………………..

3. ΟΦΗ 0 (2 αγ.)

4. ΝΟ Αγ. Νικολάου 0 (2 αγ.)

ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κολυμβητήριο Λάρισας):

Πύρρος Ιωαννίνων – ΝΕ Λάρισας 8-16, ΝΟ Λάρισας – ΝΑΟ Κέρκυρας 1-8, ΚΕ Κοζάνης – Πϋρρος Ιωαννίνων 14-5, ΝΕ Λάρισας – ΝΟ Λάρισας 6-24.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΑΟ Κέρκυρας 12

2. ΝΟ Λάρισας 9

3. ΚΕ Κοζάνης 6

……………………………………

4. ΝΕ Λάρισας 3

5. Πύρρος Ιωαννίνων 0

Η Β’ φάση του πρωταθλήματος Παίδων θα διεξαχθεί 17-19 Ιουλίου. Η κλήρωση της Β’ φάσης θα γίνει την Τετάρτη 1/7 στις 11.30 στα γραφεία της ΚΟΕ.

ΠΑΕ Πανιώνιος: “Κύριε… Παπαϊωάννου ως εδώ”

Previous article

Με επιτυχία το 3on3 των Πανθήρων εις μνήμη του Boban Jankovich

Next article
Login/Sign up