Σημαντική νίκη του Πανιώνιου επί της ΑΕΛ με 1-0

0

Ο Πανιώνιος κατάφερε και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς με την Λάρισα με αυτό το 1-0 και πλέον η ομάδα του Μάντζιου βρίσκεται στους 32 βαθμούς

Άλμα παραμονής έκανε με αυτό το 1-0 ο Πανιώνιος και πλέον με τους 32 βαθμούς και την προσπέραση στην βαθμολογία της ΑΕΛ δικαιούται να μιλάει για την συνέχειά του στην Super League.

Πρώτη ήττα μετά από 4 αγωνιστικές για τους «βυσσινί», που είχαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες στο παιχνίδι, αλλά τους σταμάτησε ο τερματοφύλακας Μαλέρμπ και το δοκάρι στο 29’.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε με άγχος τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου και η Λάρισα ήταν αυτή που είχε την ευκαιρία της στο 2′ να πετύχει ένα γκολ.

Στη συνέχεια όμως η ομάδα της Νέας Σμύρνης ανέβασε στροφές και μόλις στο 17′ πέτυχε το γκολ που έμελλε στη συνέχεια να ήταν και το νικητήριο γκολ του αγώνα.

Μία ατομική προσπάθεια του Μαξίμοβιτς, που μπήκε στην περιοχή της ΑΕΛ και πλάσαρε ανενόχλητος τον Κρίστινσον έδωσε το προβάδισμα στον Πανιώνιο.

Στο 29′ η Λάρισα είχε την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Γκοΐκοβιτς που πήρε την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και μετά έξω από την γραμμή της περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος έδωσε πολύ χώρο στην Λάρισα όπου τον εκμεταλλεύτηκε και είχε και αυτή τις στιγμές της να πετύχει γκολ αλλά ο Μάλερμπ σε δύο περιπτώσεις κατάφερε και κράτησε την εστία του ανέπαφη.

Ο Πανιώνιος είχε και αυτός τις ευκαιρίες του με τον Ντουρμισάι στο 85′ που έκανε πλασέ και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ και στο 94′ μετά από σουτ στο ύψος της περιοχής του ίδιου απέκρουσε ο Κρίστινσον και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Έτσι μετά από 4′ λεπτά καθυστερήσεων ο Πανιώνιος κράτησε το πολύτιμο 1-0 από το 17′ και πήρε αυτούς τους τρεις πολύτιμους βαθμούς για την δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος της Super League.

Η ενδεκάδα του Πανιωνίου: Μαλέρμπ – Μασούρας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς – Κόρμπος, Μανιάτης – Τσιλούλης, Μαξίμοβιτς, Μπουμάλ – Ντουρμισάι

Στον πάγκο για τον Πανιώνιο: οι Νίκας, Μίκο, Οικονομίδης, Παπαγεωργίου, Άρσε, Μανθάτης, Σπιριντόνοβιτς.

Η ενδεκάδα της ΑΕΛ: Κρίστινσον – Γκοΐκοβιτς, Μόρας, Μπράλιτς – Μπέρτος, Φατιόν, Σεσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Ζίβκοβιτς – Νούνιτς, Σικάφκα

Στον πάγκο για την ΑΕΛ: οι Παϊτέρης, Μπάλλας, Κούνιτς, Γιακιμόβσκι, Γκόλιας, Ζίζιτς, Καρανίκας.

Νικητής ο Πανιώνιος στο ντέρμπι με το Περιστέρι με 77-75

Τα επίσημα στιγμιότυπα του Πανιώνιος – ΑΕΛ 1-0 (Vid)