ΜΠΑΣΚΕΤ

Σαν σήμερα 26/9/92 ξεκινά το πρώτο επαγγελματικό πρωτάθλημα μπάσκετ

0

Σαν σήμερα: 26/9/1992 Ξεκινάει το πρώτο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα Μπάσκετ Α1 κατηγορίας που διοργανώνεται από τον ΕΣΑΚΕ

Το Πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης Α1 εθνικής κατηγορίας ανδρών 1992−93 υπήρξε το 7ο από την καθιέρωση της Α1 εθνικής κατηγορίας και παράλληλα το πρώτο επαγγελματικό που διοργάνωσε ο ΕΣΑΚΕ

Ήταν Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 1992 όταν το πρώτο επαγγελματικό Πρωτάθλημα στην ιστορία του Ελληνικού μπάσκετ ξεκινούσε υπό την αιγίδα της ΕΣΑΚ. Στην πρεμιέρα της σεζόν που θα άλλαζε το μπάσκετ στην χώρα μας, ο δευτεραθλητής της περασμένης σεζόν Ολυμπιακός αντιμετώπιζε εκτός έδρας την Δάφνη, η οποία θα χρησιμοποιούσε ως έδρα το Κλειστό της Νέας Σμύρνης του Πανιωνίου.

Ο πρώτος αγώνας που καλύπτεται τηλεοπτικά είναι το Παγκράτι-Παναθηναϊκός (64-71), ενώ η πρώτη έκπληξη είναι η ήττα του Ολυμπιακού από τη Δάφνη με 105-103 στην παράταση.

Υπήρξε ένα πολύ ενδιαφέρον πρωτάθλημα, δεδομένου ότι πέντε ομάδες διεκδίκησαν με σχεδόν ίδιες πιθανότητες την πρωτιά στην κανονική περίοδο, κάτι που τελικά κατάφερε ο ΠΑΟΚ. Η μεγάλη ανατροπή όμως πραγματοποιήθηκε στα play off, εκεί όπου ο Ολυμπιακός έχοντας μειονέκτημα έδρας στην τελική τους φάση, απέκλεισε αρχικά τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ και στην συνέχεια επικράτησε στη σειρά των τελικών επί του αναγεννημένου Παναθηναϊκού, ο οποίος τη χρονιά αυτή ενισχύθηκε με πολύ ηχηρά ονόματα του μπάσκετ, όπως τους Νίκο Γκάλη, Στόγιαν Βράνκοβιτς, Άριαν Κόμαζετς.

Ένα δυσάρεστο περιστατικό που σημάδεψε τη χρονιά, ήταν το ατύχημα που υπέστη ο Σέρβος καλαθοσφαιριστής του Πανιωνίου Μπόμπαν Γιάνκοβιτς κατά την διάρκεια του τέταρτου αγώνα της ημιτελικής σειράς των play off με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, όταν διαμαρτυρόμενος για ένα σφύριγμα του διαιτητή και πάνω στην ένταση της στιγμής, χτύπησε το κεφάλι του στην μπασκέτα, με αποτέλεσμα να υποστεί ρήξη νωτιαίου μυελού και κάταγμα στον έκτο αυχενικό σπόνδυλο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μείνει παράλυτος και να καθηλωθεί σε αναπηρικό καρότσι για το υπόλοιπο της ζωής του.

Στην κανονική περίοδο ο Πανιώνιος τερμάτισε στην Τρίτη θέση με 47 βαθμούς. Στα play off ο Πανιώνιος μετά το μεγάλο «σφάξιμο» που υπέστη από την διαιτησία κατέληξε στην τέταρτη θέση και πήρε την συμμετοχή του στο κύπελλο Κόρατς.

Μια από τις καινοτομίες του πρωταθλήματος είναι η εξασφάλιση της στατιστικής σε όλους τους αγώνες ενώ τα χρόνια που θα ακολουθήσουν θα φέρουν πολλούς ευρωπαϊκούς τίτλους στις ομάδες αλλά και πολλά χρήματα από τις συμφωνίες για τα τηλεοπτικά δικαιώματα με το Mega, την ΕΡΤ, τον Antenna και το SuperSpor

”Δεν είμαι Αθηναίος, είμαι Νεοσμυρνιώτης, μη το ξεχνάτε”

Δεύτερη νίκη για την “Κ18” του Πανιωνίου στο πρωτάθλημα «ΑΤΤΙΚΑ»