“Πάγωσαν” στο μηδέν μηδέν Πανιώνιος και Ξάνθη

0

Ο Πανιώνιος και η Ξάνθη δεν μπόρεσαν να πετύχουν γκολ στον αγώνα της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 1 και μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας.

Σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες καίγονταν για τους βαθμούς της νίκης. Ο Πανιώνιος καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο με περισσότερες τελικές από την Ξάνθη δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα και να πάρει τους πολυπόθητους βαθμούς για την δύσκολη συνέχεια που τον περιμένει.

Απεναντίας η Ξάνθη ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλε περισσότερες τελικές αλλά ο Κότνικ κατάφερε και κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς της λευκής ισοπαλίας και η μεν Ξάνθη κυνηγάει την εξάδα των play off ενώ ο Πανιώνιος θα περιμένει το παιχνίδι της Δευτέρας για να δει αν θα πλησιάσει στους τρεις βαθμούς τον “στόχο του” για τα play out.

Μονάχα στο πρώτο 25λεπτο παίχτηκε ουσιαστικά… κανονικό ποδόσφαιρο, με δομημένες επιθέσεις και πάνω από 3-4 εναλλαγές της μπάλας για τις δύο ομάδες, όμως και πάλι το αποτέλεσμα ήταν «μηδέν».

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο όψεις. Μέχρι το 25′ οι γηπεδούχοι ήταν  καλύτεροι και το ματς δεν είχε σκορ ελέω Κασάσο και Αμπάντ. Ο πρώτος πήρε την… μπουκιά από το στόμα του Αραμπούλι στο 12′ και το 24′, ενώ ο Ισπανός γκολκίπερ απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ του σουτ του Γεωργιανού στο 15′.

Από εκεί και μετά, τα φάουλ, τα λάθη, οι βιαστικές πάσες και τελικές ήταν η εικόνα του αγώνα, ο οποίος στο συντριπτικό του ποσοστό παίχτηκε γύρω από τη μεσαία γραμμή.

Το δεύτερο μισό ήταν ένας «μονόλογος» των φιλοξενουμένων. Οι οποίοι είχαν τον έλεγχο και σε αντίθεση με το προηγούμενο διάστημα, άρχισαν να επισκέπτονται ουσιαστικά τα καρέ του Κότνικ. Ο Σλοβένος όμως αντέδρασε σωστά στις προσπάθειες των Κάστρο (50′), Στάρτζεον (59′), Τερκί (63′), ο τελευταίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 69′ και κάπου εκεί οι τελικές ήταν πλέον 6-5 υπέρ τους.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Ρέντζας, Λυμπεράκης, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Τσιλούλης, Κόρμπος, Οικονομίδης, Παπανικολάου, Εμμανουηλίδης, Αραμπούλι

ΞΑΝΘΗ: Αμπάντ, Κασάδο, Καρασαλίδης, Σόσα, Τεσέιρα, Στάρτζεον, Καμαρά, Τερκί, Μπαριέντος, Τζουρίτσκοβιτς, Κάστρο

Στον πάγκο για τον Πανιώνιο: Μάλερμπ, Παπαγεωργίου, Δούμτσιος, Σαραμαντάς, Μιλόγεβιτς, Σιντί Αλί, Γρίβας

Στον πάγκο για την Ξάνθη: Μπέντο, Φόσε, Ντε Αμορίμ, Φασίδης, Κοβάτσεβιτς, Λισγάρας

Live: Πανιώνιος – Ξάνθη για την 23η αγωνιστική

Παπαβασιλείου: “Με εξαίρεση λίγες στιγμές στο α’ ημίχρονο, δεν δημιουργήσαμε κάτι”