“Αυτοκτόνησε” ο Απόλλωνας στη Ριζούπολη ισόπαλος 3-3 με τον Βόλο

0

Σε ένα συγκλονηστικό παιχνίδι που έγινε σήμερα στη Ριζούπολη ο Απόλλωνας Σμύρνης ήρθε ισόπαλος 3-3 με τον Βόλο

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε 3-0 μέχρι το 55′ ο Βόλος όμως από το 60′ και μετά κατάφερε και πέτυχε τρία γκολ και στο 90’+2 έκανε το 3-3 και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, γκολ, θέαμα, ανατροπή. Κοινώς σήμερα διαφημίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα.

Ο μοναδικός σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Τσιλούλης (46′) σε ένα τέρμα που μέτρησε και με τη βοήθεια του VAR, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με άγριες διαθέσεις και στην επανάληψη και να κάνουν δύσκολη τη ζωή του Βόλου με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Η προειδοποιητική βολή ήρθε στο 47΄ για τον Απόλλωνα με τον Μπεντινέλι να βρίσκεται ξανά τετ-α-τετ με τον Γκαραβέλη και τον τελευταίο να αποσοβεί το 2-0. Ωστόσο αυτό ήρθε στο 48′, όταν η άμυνα του Βόλου έδιωξε πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Ιωαννίδη και ο Ντομίνγκεζ στη συνέχεια την έστειλε στα δίχτυα.

Το σκορ απέκτησε διαστάσεις θριάμβου στο 54΄ για τους γηπεδούχους όταν ο Δημόπουλος ανέτρεψε τον Μπεντινέλι μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και έκανε 3-0.

O Βόλος που με την είσοδο του Γέντρισεκ έπαιζε από το 51′ επιθετικά (4-4-2) μείωσε σε 3-1 με την ωραία κεφαλιά του Δουβίκα, ύστερα από σέντρα του Φεράρι.

Ο Απόλλωνας από εκείνο το σημείο έδωσε χώρους στον Βόλο και πλέον η μπάλα παιζόταν στο μισό του γηπέδου. Στο 79′, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Νίνη ο Μπαρτόλο βρέθηκε αφύλαχτος στο πίσω δοκάρι και από κοντά μείωσε σε 3-2. Η άμυνα έδειξε μεγάλη αμηχανία και στα δύο γκολ και δεν έφτανε αυτό στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Λόπεθ είχε ανεβάσει όλους τους παίκτες του ψηλά. Ομως οι γηπεδούχοι αμύνονταν σωστά, έδιωχναν κάθε γέμισμα του Βόλου.

Στο 90’+2 ο Ουάρντα «γέμισε», ο Μπαρτόλο βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, «έκοψε» για τον Κολόμπο που μόνος μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το μετέπειτα τελικό 3-3.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Ντομίνγκεζ, Λισγάρας, Μπρούσιτς, Μπαξεβανίδης, Χουχούμης (75’ Φερνάντεθ), Φατιόν, Κολ (75’ Τσαμπούρης), Τσιλούλης (59’ Σλίβκα), Μπεντινέλι (83’ Μουνιέ), Ιωαννίδης.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Φεράρι, Δημόπουλος, Κολόμπο, Μήτογλου (50’ Νίνης), Κιάκος (50’ Γέντρισεκ), Ριένστρα, Ουάρντα, Μαρτίνες (70’ Mπαρτόλο), Περέα, Δουβίκας