Ψεκάστε Σκουπίστε Τελειώσατε…. 2-1 την Ξάνθη

0

Ο Πανιώνιος σήμερα κατάφερε και πήρε ακόμα έναν τελικό των play out επικρατώντας της Ξάνθης με 2-1 και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό για την σωτηρία στην Super League.

Ο Ιστορικός σε μια αντεπίθεση διαρκείας στους αγώνες των play out “καθάρισε” ακόμα ένα εμπόδιο που ακούει στο όνομα Ξάνθη.

Οι ποδοσφαιριστές του Λεωνίδα Βόκολου όπου από την ημέρα που έπαιξε το πρώτο του παιχνίδι με τον Πανιώνιο έχει δεχτεί μόλις 2 γκολ η άμυνά του -Η ισοφάριση της ΑΕΚ και το πέναλτι της Ξάνθης- κατάφεραν και έδειξαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το πόσο θέλουν αυτή τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Πανιώνιος έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα: στο 26΄ Κόρμπος και Τσιλούλης έκαναν τον συνδυασμό, ο πρώτος έκανε το πλασέ και ο Σάο Μπέντ απέκρουσε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα 30′ ο ιστορικός άνοιξε το σκορ έπειτα από ένα τραγικό λάθος του Λισγάρα, όταν η μπάλα γύρισε προς τα πίσω, ο Λισγάρας δεν είδε τον Σάο Μπέντο -βγήκε σχεδόν στη γραμμή της περιοχής- ο Μαξίμοβιτς είδε την μπάλα να κυλάει προς το τέρμα και την έσπρωξε στα άδεια δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Η Ξάνθη έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 56′ όταν ο Κασάδο έπιασε μια σκαστή κεφαλιά προς το τέρμα του Κότνικ αλλά ο τερματοφύλακας του ιστορικού με απίθανη επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Ο Πανιώνιος όμως δεν το έβαλε κάτω κράτησε τις γραμμές του ψηλά και δέκα λεπτά μετά 66′ ο Μαξίμοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, Ντομίγκες και Τσιλούλης έπαιξαν βόλεϊ με το κεφάλι και ο τελευταίος έκανε το 2-0 βάζοντας για τα καλά τον Πανιώνιο σε θέση οδηγού.

Ενώ δύο λεπτά μετά στο 68′ ο Άρτσε έχασε απίθανη ευκαιρία για να κάνει το 3-0. Στα τελευταία λεπτά η Ξάνθη ανέβασε τις γραμμές και στο 87′ έχασε ευκαιρία για να μειώσει το σκορ όταν Σαρτζέον έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Κότνικ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα 93′ ήρθε το γκολ για την Ξάνθη από την άσπρη βούλα με τον Λυπεράκη να ευστοχεί σε πέναλτι δώρο του Κομίνη.

Ο Κομίνης εκτός από το πέναλτι και τις καθυστερήσεις που έδωσε 6 λεπτά κράτησε και επιπλέον άλλα τρία λεπτά και το παιχνίδι έληξε στο 99′.

Μετά την λήξη του αγώνα ποδοσφαιριστές και διοίκηση έγιναν ένα κουβάρι όπου πανηγύρισαν την μεγάλη αυτή νίκη.

Πανιώνιος: Κότνικ, Ρέντζας, Ντομίγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Παπανικολάου, Μαξίμοβιτς (79’ Ευαγγέλου), Λυμπεράκης, Παπαγεωργίου (56’ Άρτσε), Τσιλούλης (87’ Δούμτσιος)

Ξάνθη: Σαο Μπέντο, Μπεξιβανίδης, Λισγάρας (55’ Σόσα), Κασάδο, Καρασαλίδης, Τέρκι, Τζουρίσκοβιτς (46’ Στάρτζεον), Μπαριέντος (62’ Γκαργκαλατζίδης), Καμαρά (46’ Μουλέν), Ντε Αμορίμ, Κάστρο (78’ Φοσέ)

ΠΑΕ Πανιώνιος: “Σήμερα παίζουμε για την Ιστορία μας και την αξιοπρέπειά μας” (Vid)

Κόρμπος: “Αφιερωμένη αυτή η νίκη στην Ρενάτα και τον μικρό Βασίλη”