Πρωταθλητής για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά με την Πεναριόλ ο Εστογιανόφ

Φραγκιάς: «Τελικός ο αγώνας με το Ρέθυμνο»
12 Νοεμβρίου 2018
Ολόκληρη η εκπομπή »Η Φωνή των Πανθήρων» της Δευτέρας 12 Νοεμβρίου
13 Νοεμβρίου 2018

Ο αγαπημένος ακόμα της εξέδρας του Πανιώνιου Φαμπιάν Εστογιανόφ στέφθηκε πρωταθλητής Ουρουγουάης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά

Ο «lolo» όπως τον ξέραμε στην «πλατεία» κατέκτησε το τρίτο του πρωτάθλημα Ουρουγουάης και το δεύτερο συνεχόμενο με την Πεναριόλ.

Ο 36χρονος εξτρέμ πέρασε σαν αλλαγή στο 66ο λεπτό στην θέση του Αγκουστίν Κανόμπιο και κατέκτησε το τρίτο πρωτάθλημα της καριέρας του με τους «Καρμπονέρος» (2013, 2017, 2018).

Παρότι η Πενιαρόλ έμεινε πίσω στο σκορ στο 47′ με γκολ του Ματίας Ζουνίνο κατάφερε και ισοφάρισε το παιχνίδι στο 71′ με τον Φορμιλιάνο.

Στο πέμπτο λεπτό της παράτασης ο πρώην άσος των Πόρτο και Ατλέτικο Μαδρίτης, Κριστιάν Ροντρίγκες, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 από το σημείο του πέναλτι.