Προσπάθησε μέσα στην Τούμπα αλλά έχασε 2-1

0

Ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να αποσπάσει ένα πολύτιμο βαθμό από ένα κουρασμένο ΠΑΟΚ που τον λύτρωσε στο 74′ ο Σφιντέρσκι μετά από στημένη φάση κόρνερ

Δεν μπόρεσε να καταφέρει να πάρει αυτόν τον υπέρ πολύτιμο βαθμό μέσα στην Τούμπα όταν ο Τσιλούλης ισοφάρισε στο 57′. Ο Πανιώνιος όμως έδειξε ότι η ομάδα θα έχει αντίδραση στην συνέχεια του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε και ισοφάρισε στο 74′ με τον Σφιντέρσκι αλλά το VAR έκανε επανεξέταση του γκολ διότι υπήρχε φάουλ του Άκπομ μακριά από την μπάλα όπου και δεν δόθηκε.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή (73%) απέναντι σε ένα Πανιώνιο όπου με διπλή αμυντική γραμμή προσπαθούσε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του Κότνικ.

Στο 14′ ο ΠΑΟΚ κατάφερε και παραβίασε την εστία του Κότνικ όταν ο Μίσιτς έβγαλε την κάθετη σέντρα και ο Άκπομ άδειασε τους αμυντικού του Πανιωνίου και νίκησε τον Κότνικ, σημειώνοντας το πρώτο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 23′ ο ΠΑΟΚ είχε ακόμα μια διπλή ευκαιρία με τον Ζαμπά όπου ο Κότνικ του είπε “ΟΧΙ” και στην συνέχεια ο Άκπομ όπου πάλι ο Κότνικ έσωσε το δεύτερο γκολ.

Η συνέχεια του ημιχρόνου ήταν η μονοτονία των επιθέσεων του ΠΑΟΚ όπου η διπλή αμυντική γραμμή του Πανιώνιου κατάφερνε και έσωσε την παραβίαση της εστίας του Κότνικ για δεύτερη φορά.

Στην επανάληψη του αγώνα ο ΠΑΟΚ μπήκε χαλαρά στο γήπεδο ενώ ο Πανιώνιος ανέβασε τις γραμμές του και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έδειξε ότι μπορούσε να πλησιάσει το γκολ.

Ένα γκολ που ήρθε στο 57′ όταν ο Τσιλούλης με την πρώτη του επαφή με την μπάλα κατάφερε και εκτέλεσε τον Πασχαλάκη κάνοντας το 1-1. Αυτή ήταν και η πρώτη τελική του Πανιώνιου στον αγώνα.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έδειξε λίγο σαστισμένος και δεν είχε κάνει ούτε φάση στον Πανιώνιο μέχρι και το 74′. Στο 74′ μετά από μια στημένη φάση (κόρνερ) του Μπίσεσβαρ ο Σφιντέρσκι έκανε μια κίνηση γύρισε το σώμα του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1.

Στη συνέχεια δεν υπήρξε τίποτα αξιόλογο καθώς ο ΠΑΟΚ κράτησε το 2-1 υπέρ του ο Πανιώνιος έκανε δύο αλλαγές στη θέση του Ρέντζα μπήκε ο Μιλόγεβιτς και στην θέση του Σαραμαντά ο Λυμπεράκης.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα):Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα (38 λ.τ. Ίνγκασον), Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι, Μίσιτς, Λημνιός (74’ Πέλκας), Ζαμπά (60’ Μπίσεσβαρ), Σφιντέρσκι, Ακπόμ

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος):Κότνικ, Σαραμαντάς (86’ Μιλόγεβιτς), Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Παπαγεωργίου, Καμαρά, Μαξίμοβιτς, Κόρμπος, Ρέντζας (86’ Λυμπεράκης), Άρτσε (56’ Τσιλούλης), Αραμπούλι.