Πόσο ακόμα πιο κάτω ρε παιδιά…. 2-0 από τον Άρη.

0

Ο Άρης κέρδισε με 2-0 τον Πανιώνιο για την 22η αγωνιστική και έπιασε πεντάδα ενώ ο Πανιώνιος παρέμεινε στους 9 βαθμούς και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να παρουσιάσει τίποτα ουσιαστικό σε αυτό το παιχνίδι. Το μόνο κακό που κατάφερε η ομάδα της Νέας Σμύρνης είναι να χάσει δύο παίκτες για το επόμενο παιχνίδι του πρωταθλήματος.

Στο 72′ τραυματίστηκε ο Ευαγγέλου και αντικαταστάθηκε με τον Δούμτσιο. Αλλά το θέμα του Καμαρά που μπήκε ως αλλαγή στο 54′ και στο 68′ δέχτηκε την πρώτη κίτρινη και στο 80′ την δεύτερη και έφυγε με κόκκινη κάποιος πρέπει να το προσέξει εκεί στο προπονητικό επιτελείο γιατί είναι τουλάχιστον ανεπίτρεπτο να γίνονται αυτά.

Με ένα ξέσπασμα του Άρη στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα όπου είχε ευκαιρίες απέναντι στην εστία του Μαλέρμπ και κατάφερε και έβγαλε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 31′ ο Άρης μετά από προσπάθεια του Μπρούνο Γκάμα, ο οποίος δεν πτοήθηκε από την μακρινή απόσταση και με ένα δυνατό σουτ στην κίνηση, έβαλε μπροστά την ομάδα του, φτάνοντας παράλληλα στα οκτώ γκολ μέσα στη σεζόν.

Ο Πανιώνιος απάντησε τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Εμμανουηλίδης βγήκε πλάγιο τετ-α-τετ με τον Κουέστα, ωστόσο ο τελευταίος κατάφερε να τον κερδίσει.

Στο 42′ ο Άρης διπλασίασε τα τέρματα μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Ρόουζ στην πλάτη της άμυνας του Πανιώνιου, ο Φετφατζίδης κατάφερε να περάσει τον Μαλέρμπ και να γράψει το 2-0.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο με τον Άρη να πιέζει και να προσπαθεί να πετύχει και τρίτο γκολ, αλλά ο Μαλέρμπ κατάφερε και έσωσε πολλές φορές την εστία του.

Στο 52’ μετά από υπέροχο 1-2 των Ρόουζ – Φετφατζίδη, ο Άρης πέτυχε το 3-0, ωστόσο μετά από εξέταση του VAR δόθηκε οφσάιντ.

Στο 67′ ο Αραμπούλι έφυγε στην κόντρα επίθεση, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Κουέστα.

Το παιχνίδι δεν είχε καμία άλλη αλλαγή στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα όπου βρήκε τον Άρη νικητή με 2-0 και τον Άρη να βρίσκεται στην πεντάδα του πρωταθλήματος και τον Πανιώνιο να παραμένει “βουλιαγμένος” στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

ΑΡΗΣ (Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Σούντγκρεν, Σόουζα, Βέλεθ, Ματίγια, Λούκας Σάσα, Φετφατζίδης, Ντιγκινί (74’ Ντουρμισάι), Γκάμα (84’ Μαρτίνες), Λάρσον (74’ Μαντσίνι)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παπαβασιλείου): Μαλέρμπε, Ευαγγέλου (75’ Δούμτσιος), Ντομίνγκες, Παπανικολάου, Εμμανουηλίδης (54’ Καμαρά), Οικονομίδης, Κόρμπος, Κιάκος (59’ Παπαγεωργίου), Λυμπεράκης, Ρέντζας, Αραμπούλι.