Πόλο: Στο final four της Χίου ο Πανιώνιος

Μανώλης Σιώπης: «Θέλουμε να έρθει το κύπελλο στην Πλατεία!»
21 Φεβρουαρίου 2018
Η αναδιάρθρωση των ακαδημιών του μπάσκετ του Πανιώνιου Γ.Σ.Σ
22 Φεβρουαρίου 2018

Ο Πανιώνιος επιβλήθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος επί της Χίου με 11-9 μέσα στο κλειστό της Αρτάκης

Ο Πανιώνιος απέκλεισε από τον θεσμό του Κυπέλλου για το Πόλο τον Ν.Ο Χίου και πλέον είναι στο final four μαζί με τους, Ολυμπιακό, Βουλιαγμένη και Γλυφάδα.

Οι Χιώτες ήταν αυτοί που είχαν συνεχώς το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με την αθηναϊκή ομάδα να μένει συνεχώς κοντά στο σκορ και να ισοφαρίζει. Ο Παπούκας έδωσε δύο φορές προβάδισμα στους νησιώτες (0-1, 1-2) για να ισοφαρίσουν ισάριθμες φορές οι Παπαποστόλου και Καλαϊτζής.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι Χιώτες πήραν διαφορά δύο γκολ με τέρματα των Ρουστάμοφ και Μιμίδη, όμως τα γκολ του Ματίγια Μπργκούλιαν έφεραν και πάλι τις ομάδες ισόπαλες, πριν ο Νίκος Καρακάσης στείλει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (4-5).

Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν εκπληκτικό για τον Πανιώνιο που κατάφερε να φτάσει για πρώτη φορά σε προβάδισμα με σερί 2-0 (6-5). Ο Τεσάνοβιτς ισοφάρισε άμεσα σε 6-6, όμως ένα σερί 3-0 μέσα σε δυόμιση λεπτά έφερε το σκορ στο 9-6 και τους παίκτες του Κώστα Δήμου αγκαλιά με την πρόκριση στο Final-4.

Ο Πανιώνιος διατήρησε τη διαφορά των 2-3 γκολ στο μεγαλύτερο μέρος της τελευταίας περιόδου, όμως δύο τέρματα των Πανταζόπουλου και Τεσάνοβιτς μέσα σε ένα λεπτό έφεραν το παιχνίδι στο γκολ (10-9) με 2:30 να απομένουν. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό ώστε να φτάσουν στην ισοφάριση και να διεκδικήσουν την πρόκριση με τον Χρήστο Παπαποστόλου να σκοράρει 1:18 πριν τη λήξη και να χαρίζει οριστικά την πρόκριση στην ομάδα του.

Το final four θα διεξαχθεί στις 23 και 24 Μαρτίου στη Χίο.

Πανιώνιος – ΝΟ Χίου 11-9 (2-2, 2-3, 5-1, 2-3)

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Πρωτονοτάριος, Θεοδόσης-Παπαλουκάς 1, Περόπουλος, Κουτσιαλής 1, Μπργκούλιαν 3, Κουλιεράκης, Καλαϊτζής 3, Φαναριώτογλου, Παπαποστόλου 3, Σταυρόπουλος, Βέκκος, Ποταμιάνος, Μαντής, Δημακόπουλος, Παπαδόπουλος

ΝΟ Χίου (Μιχάλης Λαζαρίδης): Καραμπέτσος, Μιμίδης 1, Ρουστάμοφ 2, Τεσάνοβιτς 2, Καλαργυρός, Καρακάσης 1, Κανδιόγλου, Πανταζόπουλος 1, Παπούκας 2, Καλογεράκος, Πέττας, Αϊβαλιώτης, Καζάζης