ΠΟΛΟΠροτεινόμενα

Πόλο Γυναικών Α1 – Μοιράστηκαν τα γκολ και τους βαθμούς Πανιώνιος και ΑΕΚ

0

Ισόπαλο με 9-9 έληξε το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Α1 του πόλο γυναικών ανάμεσα στον Πανιώνιο και την ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες ήταν αντάξιες τόσο στις επιθετικές τους δυνατότητες όσο και στην αμυντική τους γραμμή. Ένα πραγματικό ντέρμπι και για τις δύο ομάδες που δίκαια βρίσκονται και οι δύο στις θέσεις της βαθμολογίας της Α1 του πόλο των γυναικών.

Ο Πανιώνιος κατάφερε και προηγήθηκε με την Εύα Λούδη δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Η ΑΕΚ κατάφερε και ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι, αλλά ο Πανιώνιος απάντησε γρήγορα και πήρε εκ νέου κεφάλι με την Κοτσάφτη κάνοντας το 2-1. Η ΑΕΚ απάντησε και αυτή με την Τσιμάρα και ισοφάρισε σε 2-2. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ με την Μαστρόκαλου όταν έκανε ένα ωραίο γυριστό πετυχαίνοντας το 2-3. Η ΑΕΚ συνέχισε τις γρήγορες αντεπιθέσεις και με την Κώτσια κατάφερε και έκανε το 2-4, 6 και 35’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Μετά από ένα τάιμ άουτ ο Πανιώνιος με την Μπογκαντσένγκο κατάφερε και μείωσε σε 3-4. Η Πουστινίκοβα κατάφερε και μηδένισε το προβάδισμα της ΑΕΚ με ένα ωραίο σουτ στην κλειστή γωνία της τερματοφύλακα της ΑΕΚ κάνοντας το 4-4. Η Εύα Λούδη 1 και 34’’ πριν την λήξη του ημιχρόνου πήρε την μπάλα στη θέση του φουνταριστού και ανενόχλητη έκανε το 5-4 για τον Πανιώνιο. Η ΑΕΚ 24’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι όπου η Κότσια έκανε το 5-5 και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Μπογκαντσένγκο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Πανιώνιο με 6-5. Στο 5’ 37’’ η ΑΕΚ κατάφερε και ισοφάρισε σε μια γρήγορη αντεπίθεση με την Αυστραλή Κάσσαρη όπου σε τετ α τετ με την τερματοφύλακα του Πανιωνίου έκανε το 6-6.

Στο 2’ και 48’’ η Παπαναστασίου έκανε μια ιδανική πάσα στην Μαυρωτά στη θέση του φουνταριστού και η δεύτερη με ιδανική εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Τζουρή κάνοντας το 7-6.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου η Στρατηγάκη έδωσε την λύση στην ΑΕΚ κάνοντας με ωραία ενέργεια το 7-7. Στα έντεκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου η Κάσσαρη έφυγε μόνη της απέναντι στην τερματοφύλακα του Πανιωνίου και κατάφερε και έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 7-8.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο ο Πανιώνιος κατάφερε και ισοφάρισε σε 8-8 με την Παπαναστασίου όταν έκανε ένα σουτ δυνατό και βρήκε στο κεφάλι της Λούδη και κατέληξε στα δίχτυα 5’ και 38’’ πριν τη λήξη του αγώνα.

Η Λούδη 4’ και 42’’ πριν τη λήξη του αγώνα με ένα ωραίο σουτ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Πανιώνιο κάνοντας το 9-8.

Στην αμέσως επόμενη φάση η Μαστρόκαλου έκανε ένα καλό σουτ αλλά η τερματοφύλακας του Πανιωνίου η Τζούρκα έκανε μια πολύ καλή απόκρουση και έσωσε το εκ νέου προβάδισμα της ΑΕΚ 4’ και 2’’ πριν τη λήξη του αγώνα.

Η Κάσσαρη 3’ πριν τη λήξη του αγώνα όμως κατάφερε και ισοφάρισε σε 9-9 και έδωσε την ισοπαλία στην ομάδα της. Τα επόμενα τρία λεπτά και οι δύο ομάδες έπαιξαν σκληρές άμυνες και κράτησαν το μηδέν στις εστίες τους.

Στο 1’ 46’’ η Μπογκαντσένκο είχε ένα κάθετο δοκάρι όταν από την γωνία της περιοχής σούταρε και το βρήκε. Στα τελευταία δευτερόλεπτα υπήρξαν απίστευτες μάχες και από τις δύο ομάδες αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν το γκολ της νίκης όταν η Τζούρκα έκανε το τελευταίο σουτ για τον Πανιώνιο αλλά η Τσουρή κατάφερε και έσωσε το γκολ.

Πανιώνιος: Κατσούλης Γ. ΤΖΟΥΡΚΑ ΑΛ, ΣΑΦΕΤΗ Α, ΜΑΥΡΩΤΑ ΙΦ, PUSTYNNIKOVA EV, ΚΟΤΣΑΦΤΗ-ΑΠΕΡΓΗ ΑΛ, ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ Κ, BOGACHENKO M, ΛΟΥΔΗ ΕΥ, ΒΑΖΑΙΟΥ ΣΤ, ΠΕΤΕΙΝΑΤΟΥ ΑΝΔΡ, ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Δ, ΚΑΡΥΠΙΔΟΥ ΑΙΚ, ΜΗΤΣΟΥ ΑΝ, ΛΕΝΙΤΣΗ ΣΤ, ΚΕΛΑΔΙΤΗ ΑΝ.

ΑΕΚ: Λιόση Κυρ. ΤΣΟΥΡΗ Μ, PASCALLE C, ΚΑΣΣΑΡΗ ΜΥΡ, ΛΟΥΔΗ ΑΝ, ΓΑΒΑΛΑ ΑΙΚ, ΜΑΣΤΡΟΚΑΛΟΥ ΜΑΡ, ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΑΙΚ, ΣΤΡΑΤΗΔΑΚΗ ΚΥΡ, ΚΩΤΣΙΑ ΧΡ, KUBRA KUS, ΤΣΙΜΑΡΑ ΕΥΔ, ΓΡΟΖΟΠΟΥΛΟΥ ΣΜ, ΑΡΧΟΝΤΑΚΗ ΕΜΜ, ΚΟΒΑΣΕΒΙΤΣ ΝΕΦ, ΤΣΙΜΑΡΑ ΕΥΦΡ.

Μόνο εσύ Πανιωνάρα μου στο Πόλο… 7-8 το Περιστέρι

Η αποστολή του Πανιωνίου για τον αυριανό αγώνα με τον Πόρο στο Ηράκλειο της Κρήτης