Πόλο Ανδρών: Πανιώνιος – Ν.Ο Χανίων 10-10 κανονική διάρκεια 6-7 στα πέναλτι

Ανακοίνωση παικτών Πανιώνιου Βίκος Cola: «Όλοι μαζί σαν «ΓΡΟΘΙΑ»
4 Μαΐου 2018
Πανιώνιος είσαι και μπορείς…

Ο Πανιώνιος έχασε στο δεύτερο παιχνίδι μέσα στην Νέα Σμύρνη με 16-17 στα πέναλτι από τον Ν.Ο Χανίων για τα play out της Α1 του πόλο ανδρών

Μέσα σε μία καυτή ατμόσφαιρα από τους οπαδούς του Ιστορικού ο Πανιώνιος ήρθε ισόπαλος 10-10 στην κανονική διάρκεια για την δεύτερη αγωνιστική των play out με τον Ν.Ο Χανίων.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου οι:

Νάστραν 10-11, Παπαποστόλου 11-11, Αβέρκα 11-12, Μπργκούλιαν 12-12, Χαριτάκης 12-13, Θεοδόσης-Παπαλουκάς13-13, Μπαριωτάκης 13-14, Βέκκος 14-14, Βουλγαράκης 15-14, Κουτσιαλής 15-15
Νάσραν 15-16, Παπαποστόλου 16-16
Αβέρκα 16-17, Μπργκούλιαν απόκρουση του Λεβεντάκη όπου έδωσε την νίκη στον Ν.Ο Χανίων.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα ο Πανιώνιος είχε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 7-4 αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε στο τελευταίο λεπτό να χάνει με 9-10.

Το «χρυσό» γκολ της ισοφάρισης στην κανονική περίοδο πέτυχε από μακριά ο Χρήστος Παπαποστόλου για τον «Ιστορικό», ενώ νωρίτερα το 9-10 είχε γράψει με εξαιρετικό γκολ με γυριστό ο Μάνθος Βουλγαράκης για την ομάδα του Ηλία Μαχαίρα.

Πλέον τα Χανιά με 1-2 πηγαίνουν τώρα μέσα στην έδρα τους όπου ο Ιστορικός καλείται να κάνει την υπέρβαση και να κερδίσει το παιχνίδι έτσι ώστε να μεταφέρει πάλι στην έδρα του το τελευταίο παιχνίδι για την τρίτη νίκη και την παραμονή στην Α1 ανδρών στο Πόλο.

Οκτάλεπτα: 5-3, 2-1, 1-3, 2-3.

Πανιώνιος: Κουτσιαλής 3, Κουλιεράκης 1, Θεοδόσης 1, Καλαϊτζής 2, Μπργκούλιαν 1, Παπαποστόλου 2.

Χανιά: Νάστραν 1, Αβέρκα 5, Χαριτάκης 3, Βουλγαράκης 1.