Ποιός θα τον σταματήσει 5 στα 5 με 1-0 επί του Μαρκό (Vid)

0

Ο Πανιώνιος έκανε την 5ου νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής του 6ου ομίλου επικρατώντας του Μαρκό με 1-0

Ο Ιστορικός σήμερα υποδέχτηκε το Μαρκό για την 5η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και με γκολ από πέναλτι στο 54’ του Γροντή έκανε το 1-0 όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Ο Πανιώνιος μπορεί να δυσκολεύτηκε σήμερα απέναντι στην κλειστή άμυνα του Μαρκό αλλά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με πέναλτι του Γροντή στο 54’. Η ομάδα του Κοροπούλη είχε την κατοχή της μπάλας πάνω από 70% σήμερα αλλά δεν μπορούσε να βρει το γκολ. Το Μαρκό σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο κατάφερε και έκανε ένα σουτ στην εστία του Πανιωνίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά και στο 54’ οι παίκτες του Μαρκό κέρδισαν ένα φάουλ με τον Ξυγκάκη εκτός περιοχής τους. Ο Ξυγκάκης εκείνη την στιγμή κάνει την πάσα προς τον τερματοφύλακά του που ερχόταν από την εστία του ( Να σημειώσουμε ότι η μπάλα δεν κυλούσε) αλλά η πάσα ήταν τόσο χαλαρή που ο Μακρίδης που ήταν κοντά πήρε την πάσα του Ξυγκάκη και έδωσε στον Σταμάτη και ο τελευταίος με την μπάλα στα πόδια ανατράπηκε μέσα στην περιοχή του Μαρκό και πήρε το πέναλτι. Επίσης ο παίκτης του Μαρκό Τσίχλος που ανέτρεψε τον Σταμάτη (Ήταν ο τελευταίος παίκτης) είδε την κόκκινη κάρτα και το Μαρκό έμεινε με 10 παίκτες.

Την εκτέλεση ανέλαβε να εκτελέσει ο Γροντής που καλό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Ο Πανιώνιος στην συνέχεια κράτησε το γκολ υπέρ του και το μόνο που κατάφερε το Μαρκό στα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν δύο συνεχόμενα κόρνερ (Το ένα το έδωσε επανάληψη ο διαιτητής) αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Πανιωνίου.

Ο Πανιώνιος με 15 βαθμούς οδηγεί την κούρσα του 6ου ομίλου με την Ηλιούπολη να ακολουθεί. Την επόμενη αγωνιστική ο Ιστορικός θα πάει στην Καλλιθέα να αντιμετωπίσει τον Εθνικό και την επόμενη αγωνιστική στη Νέα Σμύρνη είναι το ντέρμπι του 6ου ομίλου με την Ηλιούπολη.

Πανιώνιος: Στουρνάρας, Λάμψιας, Ξυγκόρος, Ζούλιας, Κοντοές, Μπρέγκου, Μακρίδης, Πίσπας, Σταμάτης, Γροντής, Νίνο.

Αναπληρωματικοί: Αφουξενίδης, Μίχος, Καραβίδας, Κούτσιας, Παπαδόπουλος, Κουτσάκης, Αργυρίου, Μούντριχας, Λιούμης.

Μαρκό: Χαλκίδης, Γκούρας, Ξυγκάκης, Τσίκλος, Μαντζώρος, Scorvo Lopez, Μανωλιάς, Γκεμίσης, Δηλαβέρης, Χύσο, Καρυτινός.

Αναπληρωματικοί: Σιδέρης, Πρέντι, Κοκαβέσης, Κύρκος, Κοκοτσάκης, Κότσι, Νικολόπουλος, Μαυρίδης, Σένε.

Την Δήμητρα Ζαπονίδου βράβευσε ο “Ορφέας”

Αποθεώθηκαν από τους Πάνθηρες οι παίκτες του Ιστορικού (Vid)