Οι αθλητικές ειδήσεις του 24ωρου

Πήρε το “Διπλό” μέσα στην Κρήτη ο Απόλλωνας Σμύρνης

0

Με το διπλό έφυγε από την Κρήτη ο Απόλλωνας και έφτασε τους εννέα βαθμούς μακριά από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας

Ο Απόλλωνας Σμύρνης κατάφερε και πήρε σήμερα μέσα στην Κρήτη την πρώτη του νίκη με 0-2. Ένας Απόλλωνας που μπορεί να μην είχε την κατοχή της μπάλας αλλά χτύπησε δύο φορές με τους Φατιόν στο 3′ και Ντάουντα στο 70′ και εξασφάλισε ένα πολύτιμο τρίποντο για την συνέχεια στο πρωτάθλημα της Super League 1.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου, με κορυφαίο τον  τερματοφύλακα Βέρχουλστ, έμεινε έτσι για τέταρτο παιχνίδι αήττητη καθώς εκτός από την ισοπαλία με τη θεσσαλική ομάδα, είχαν προηγηθεί οι ισοπαλίες με τον Ατρόμητο και τον Αστέρα Τρίπολης και πανηγύρισε μόλις το δεύτερο τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Ο Απόλλων Σμύρνης κατάφερε στην πρώτη φάση του αγώνα να ανοίξει το σκορ (0-1) μόλις στο 3ο λεπτό με τον Φατιόν από στημένη φάση.

Ο ΟΦΗ στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του, πήρε την κατοχή της μπάλας (67%-33% στο ημίχρονο) και την πρωτοβουλία των κινήσεων, και είχε δύο κλασσικές ευκαιρίες με τον Γρίβα για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 27’ και το 38’ χωρίς όμως, αποτέλεσμα.

Στο β’ ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά, έκλεισε στην εστία του τον Απόλλωνα, πίεσε και δημιούργησε ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί, που κόντρα στη ροή του αγώνα, βρήκαν δίχτυα και σημείωσαν το 0-2 με τον Ντάουντα, δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στον αγώνα, στο 70ο λεπτό.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης (82′ Λυμπεράκης), Γιαννούλης, Διαμαντής, Ουές, Σακόρ (58′ Στάικος), Νέιρα, Μπαλογιάννης, Στάρτζεον, Σαρδινέρο, Γρίβας (58′ Γιάννου)

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Χουχούμης (46′ Τσαμπούρης), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης (75′ Μουνιέ), Ιωαννίδης (55′ Ντάουντα), Μπεντινέλι (67′ Κολ), Σλίβκα, Τσιλούλης (75′ Βάρκας), Φατιόν