Πέρασε “αλώβητος” από την Τρίπολη

0

Ο Πανιώνιος αν και έπαιξε πολύ καλά στο παιχνίδι δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά απέσπασε τον βαθμό μέσα στην Τρίπολη.

Αν και ο Αστέρας προηγήθηκε με πέναλτι που μόνο εδώ στην Ελλάδα τα δίνουν και μόνο στον Ολυμπιακό, ο ιστορικός έδειξε ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο.

O Σέρβος τεχνικός πέρασε στην αρχή της επανάληψης τον Ταπόκο στο ματς και αυτός δύο λεπτά μετά σκόραρε, δίνοντας τον πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Μετά την ισοφάριση ο Πανιώνιος έχασε δυο κλασικές ευκαιρίες για να προηγηθεί η μία με τον Φούντα στο 53′ και η άλλη με τον Μασούντ στο 49′ αλλά δεν τα κατάφερε μα πετύχει το γκολ της νίκης και να πάρει το “εξάποντο”

Τώρα στον αγώνα,

Στο 3′ σουτ στην κίνηση από τον Μασούρα, η μπάλα περνάει άουτ. Πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και από τις δύο ομάδες και είχαμε μεγάλο διάστημα όπου η μία ομάδα προσπαθούσε να αναγνωρίσει το παιχνίδι της άλλης

Στο 11′ Ευκαιρία για τον Αστέρα, Σουτ του Μανιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.

Στο 13′ Kίτρινη κάρτα στον Τσουκαλά για επικίνδυνο παιχνίδι.

Στο 15′ δοκάρι για τον Αστέρα, ωραία ανάπτυξη της μπάλας από τους γηπεδούχους, ο Μανιάς κάνει το κοντρόλ μέσα στην περιοχή και σουτάρει, με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι.

Στο 18′ κίτρινη κάρτα σε Μασούντ και Φαρίνια. Έξαλλος ο άσος του Πανιωνίου, με την κάρτα που δέχθηκε, εδώ να σημειώσουμε ότι ο Φαρίνια χτύπησε εκτός φάσεις τον Μασούντ και έπρεπε να δεχτεί την κόκκινη κάρτα.

Στο 39′ Κεφαλιά του Μπεν μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 42′ μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα βρίσκει στα πλευρά του Βλάχου και στη συνέχεια στο χέρι του, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι, όπου μόνο αυτός μπορούσε να το δει και να το δώσει.

Στο 44′ ο Μάσα στέλνει στη δεξιά γωνία τη μπάλα και στην αριστερή τον Γιαννιώτη και κάνει το 1-0 για τον Αστέρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μιλόγεβιτς βγάζει τον Οικονόμου και περνά τον Ταποκό, γιατί ο Οικονόμου είχε χτυπήσει στην τελευταία φάση του αγώνα.

Στο 47′ ο Ταπόκο με το που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ισοφαρίζει με κοντινό σουτ σε 1-1!

Στο 49′ μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Κεφαλιά του Μπεν, διώχνει δύσκολα ο Ντοναρούμα και στην επαναφορά ο Μασούντ δεν μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 53′ μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Τασουλής γύρισε στον Μασούρα, το σουτ του κόντραρε και η μπάλα στρώθηκε στην Φούντα αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Πανιώνιος πίεζε μέχρι και το 61′ για να πετύχει το δεύτερο γκολ αλλά δεν μπορούσε να βρει δίχτυα.

Στο 61′ διαμαρτύρεται για πέναλτι πάνω στον Μασούντ από τον Γιαννούλη ο Πανιώνιος. Περίεργη φάση, ο διαιτητής έδειξε «παίζετε» χωρίς να ρωτήσει κανέναν και ενώ ήταν πολλά μέτρα μακριά από την φάση.

Στο 69′ αλλαγή για τον Πανιώνιο. Μαχμούτοβιτς αντί Μασούρα.

Στο 72′ μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Σέντρα του Γιαννούλη, ο Καλτσάς έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 88′ αλλαγή για τον Πανιώνιο. Καθάριος αντί Φούντα.

Δεν υπήρχε τίποτε άλλο μέχρι το τέλος του αγώνα και έτσι ο διαιτητής σφύριξε την λήξη του αγώνα μετά από τρία λεπτά καθυστερήσεων.

Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Μπέρτος, Χαμντανί, Σελίν, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (84′ Δημούτσος), Τσουκαλάς, Στανισάβλιεβιτς (61′ Καλτσάς), Μάσα, Φαρίνια (74′ Ιωαννίδης), Μανιάς.
Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου (λ.τ. 46′ Ταπόκο), Ρισβάνης, Β. Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης, Μπεν, Μασούντ, Φούντας (88′ Καθάριος), Μασούρας (69′ Μαχμούτοβιτς).

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Γήπεδο: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης»

Να σημειώσουμε πως πάρα πολλοί φίλοι του Ιστορικού έκαναν το ταξίδι για την πόλη της Αρκαδίας, προκειμένου να ενισχύσουν την αγαπημένη τους ομάδα, και υπολογίζονται ότι ήταν στη θύρα 4 του “Θ.Κολοκοτρώνης” περίπου στα 500 με 600 άτομα.

Πόλο:Ήττα από τον Εθνικό

Υποκλινόμαστε σε αυτόν τον υπέροχο κόσμο!!!