Οι αθλητικές ειδήσεις του 24ωρου

Πέρασε από την “λίμνη” των Ιωαννίνων ο Απόλλων Σμύρνης με 1-3

0

Ο Απόλλων Σμύρνης “χόρευε” μέσα στην λίμνη των Ιωαννίνων και με πρωταγωνιστή τον Ιωαννίδη νίκησε με 1-3 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Νίκη σωτηρίας και παραμονής στην κατηγορία έκανε σήμερα ο Απόλλων Σμύρνης επικρατώντας μέσα στα Ιωάννινα με 1-3 επί του ΠΑΣ.

Πρωταγωνιστής της “Ελαφράς Ταξιαρχίας” ο Νίκος Ιωαννίδης. Με ένα προσωπικό γκολ κι ένα κερδισμένο πέναλτι, ο 26χρονος επιθετικός «σκότωσε» τους Ηπειρώτες και υπήρξε ο μεγάλος πρωταγωνιστής της τρίτης σερί εκτός έδρας του Απόλλωνα Σμύρνης.

Μπορεί ο ΠΑΣ Γιάννινα να άνοιξε το σκορ μόλις στο (7΄) λεπτό με αυτογκόλ του Λισγάρα μετά από σέντρα του Ντομίνγκεθ και κεφαλιά του Κρίζμαν, ο Λισγάρας στην προσπάθειά του να απομακρύνει με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Να σημειώσουμε εδώ ότι διαιτητής και VAR στο γκολ αυτό έκαναν τα “στραβά” μάτια γιατί ήταν επιθετικό φάουλ του Ελευθεριάδη στον Κολ στο ξεκίνημα της φάσης, ωστόσο ο Κουμπαράκης έδειξε σέντρα με το VAR να συμφωνεί με την υπόδειξή του και να κατακυρώνει το τέρμα.

Ο Απόλλων μέσα στην λίμνη των Ιωαννίνων προσπάθησε να ισορροπίσει το παιχνίδι αλλά δεν μπορούσε να τα βάλει με την βροχή και το νερό που υπήρχε επάνω στον χλωροτάπητα του γηπέδου. Στο (43′) όμως ο Ιωαννίδης ο οποίος διεκδίκησε την μπάλα έπειτα από κόντρα, μπήκε μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε καθαρά από τον Παντελάκη. Την εκτέλεση του πέναλτι την έκανε γκολ ο Φατιόν και έτσι στο ημίχρονο πήγαν και οι δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων μπήκε δυνατά από την αρχή και ο Κολ με έξοχη ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή ανάγκασε τον Χουτεσιώτη να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Ο Απόλλων διπλασίασε τα τέρματά του στο 72΄με πρωταγωνιστή τον Ιωαννίδη. Ο 26χρονος επιθετικός μετά από βαθιά μπαλιά του Σλίβκα εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Χουτεσιώτη και με πλασέ σε κενή εστία έδωσε το προβάδισμα (1-2) στην «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Την χαριστική βολή έδωσε στους γηπεδούχους ο Τσιλούλης στο 83΄κι όταν μετά από κάθετη πάσα του Μπαξεβανίδη πλάσαρε εύστοχα τον Χουτεσιώτη (1-3).

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλων πηγαίνει στους 15 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα και βρίσκεται μετά από 13 αγωνιστικές στην 8η θέση.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος (79΄Λιάσος), Παντελάκης, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν (88΄Δούμτσης), Ντομίνγκεθ, Ελευθεριάδης, Λεό (46΄Καρτάλης), Κρίζμαν, Παμλίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης (46΄Μπρούσιτς), Κολ (90΄Λαγός), Φατιόν, Μπεντινέλι (70΄ Τσιλούλης), Μαρκ Φερνάντεθ (77΄Βιτλής), Σλίβκα, Ιωαννίδης (77΄Ντάουντα).