Πανιώνιος vs Ατρόμητος 2-2 δεν είναι η χρονιά του φέτος

Ο Πανιώνιος έπαιξε μπάλα κατάφερε και έβαλε δύο γκολ αλλά στο τέλος του «έκλεψαν» την νίκη

Ένας Πανιώνιος όπου σήμερα έπαιξε μπάλα από το πρώτο λεπτό μέχρι και το 75′ μετά οι παίκτες του Γρηγορίου έδειξαν όπως επανειλημμένα έχουμε αναφέρει ότι δεν αντέχουν τα παιδιά και έρχεται η φυσική κόπωση.

Ενώ προηγήθηκαν με δύο γκολ του Σπιριντόνοβιτς κατάφεραν και έφαγαν ένα γκολ από κόρνερ όπου κανείς δεν πήδηξε και σηκώθηκε ο Κωστόπουλος στο 65′ με κεφαλιά να βάλει την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ. Να σημειώσουμε ότι ο Κωστόπουλος είχε μπει αλλαγή πριν από μερικά λεπτά.

Ενώ στο 91′ ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να τελειώσει το ματς με τον Σπιριντόνοβιτς μετά από σουτ που επιχείρησε και στα επόμενα δύο λεπτά ο Ουάρντα με κεφαλιά θα κάνει το 2-2 και τον Ατρόμητο να «κλέβει» τον βαθμό από τον Πανιώνιο μέσα στην Νέα Σμύρνη.

Να σημειώσουμε εδώ ότι σήμερα είδαμε πραγματικά έναν απίθανο Πανιώνιο έναν Πανιώνιο που έπαιζε με κάτω την μπάλα και μια άμυνα αν εξαιρέσουμε το πρώτο γκολ καλή.

Μετά την ισοπαλία του Παναθηναϊκού και του Αστέρα πλέον δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμη και όλα θα παιχτούν στις επόμενες και πιο ειδικά στην ακριβώς επόμενη αγωνιστική με την Ξάνθη μέσα στην Νέα Σμύρνη. Ας αφήσουμε την εσωτερική μουρμούρα που μας χαρακτηρίζει πάντα σαν Πανιώνιους, ας αφήσουμε τα παιδιά να ξεκουραστούν, ας ευχηθούμε όλοι ότι δεν θα έχουμε άλλους σοβαρούς τραυματισμούς και ας βρεθούμε για ακόμα μία αγωνιστική την επόμενη Κυριακή μέσα στο γήπεδο. Ο Πανιώνιος μας έχει όλους ανάγκη και πρέπει τώρα που είναι τα δύσκολα να τον βοηθήσουμε και να βρεθούμε ΟΛΟΙ δίπλα στην ομάδα.

Στο παιχνίδι τώρα και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 4′ ο Βλάχος έκανε ωραία το overlap, ο Μασούρας του έδωσε την μπάλα αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα απ’ την εστία του Γιαννιώτη.

Στο 34′ ο Ατρόμητος θα κάνει την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ουάρντα σπάει στον Γιαννούλη, ο Κότνικ έδιωξε με τα ακροδάχτυλα και η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ την εστία.

Στο 36′ ο Ρισβάνης θα δεχτεί την κίτρινη κάρτα μετά από σκληρό μαρκάρισμα φάουλ στον Ντουρμισάι.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξε μεγάλη άλλη ευκαιρία και έτσι μετά από δύο λεπτά καθυστερήσεων ο διαιτητής έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου και μόλις στο 48′ ήρθε το πρώτο γκολ του Πανιώνιου όταν οι κυανέρυθροι έκλεψαν ψηλά την μπάλα, ο Σαββίδης πέρασε κάθετα στον Σπιριντόβιτς ο οποίος πλάσαρε εύστοχα.

Ο Πανιώνιος έμεινε ψηλά και πίεζε τον Ατρόμητο θέλοντας να βάλει και άλλο γκολ και στο 50′ σουτ του Μασούρα με το αριστερό, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ’ την εστία.

Στο 55′ ο Ατρόμητος είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο όταν έπειτα από κεφαλιά του Ουάρντα, η μπάλα έφτασε στον Ντάουντα που την τσίμπησε και την έστειλε πάνω απ’ την εστία του Πανιώνιου.

Ενώ στο 57′ ο Πανιώνιος απάντησε στην ευκαιρία του Ατρόμητου όταν ο Μασούρας έπιασε δυνατό σουτ, αλλά ο Γιαννιώτης πετάχτηκε στην άλλη πλευρά κι έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 59′ ήρθε το δεύτερο γκολ του Πανιώνιου όταν ο Μασούρας άνοιξε ωραία στον Βλάχο, που απέφυγε τον Γιαννούλη, έβγαλε τη σέντρα και ο Σπιριντόνοβιτς με ωραίο σουτ στην κίνηση διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Στο 65′ θα έρθει η απάντηση από τον Ατρόμητο και θα μειώσει το σκορ όταν ο Κωτσόπουλος με ωραία κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ βάζει ξανά στο κόλπο τους φιλοξενούμενους.

Ενώ στο 66′ ο Πανιώνιος έχασε την ευκαιρία του αγώνα για να κάνει το 3-1 και να τελειώσει το παιχνίδι όταν ο Γιαννούλης έχασε τη φάση, ο Μασούρας έκανε το γύρισμα αλλά ο Νίλσεν δεν βρήκε γεμάτα την μπάλα για να την στείλει στην εστία του Γιαννιώτη.

Στο 70′ ο Πανιώνιος θα κάνει αλλαγή βγάζοντας τον Σαββίδη που είχε χτυπήσει και βάζοντας τον Παπαγεωργίου.

Ο Ατρόμητος ανέβασε τις γραμμές του για να πετύχει την ισοφάριση και ο Πανιώνιος του έδωσε τους χώρους και αυτό κατά την γνώμη μας ήταν το λάθος του Γρηγορίου.

Έτσι στο 79′ ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν σε φάση διαρκείας στην άμυνα του Πανιώνιου, ο Καρασαλίδης βρήκε «αέρα» και οι αμυντικοί των γηπεδούχων απομάκρυναν.

Στο 81′ ο Πανιώνιος έκανε την τελευταία του αλλαγή βγάζοντας τον Σαραμαντά και βάζοντας τον Μπραχίμι για να ενισχύσει το κέντρο του.

Ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όπου ο διαιτητής είχε δώσει πέντε λεπτά ο Σπιριντόνοβιτς έκανε μία ατομική ενέργεια και σούταρε αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε την μπάλα και έσωσε το 3-1.

Στο 93′ όμως η μπάλα είχε άλλη άποψη για το αποτέλεσμα του αγώνα και ο Ντιγκινί έκανε μία ωραία σέντρα κάθετη προς τον Ουάρντα και ο τελευταίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ κάνοντας το 2-2.

Έτσι και έληξε το παιχνίδι με την ομάδα του Πανιώνιου να χάνει αυτούς τους τρεις βαθμούς μέσα από τα χέρια τους και να μένει στον βαθμό της ισοπαλίας.

Να σημειώσουμε εδώ την ωραία κίνηση των Πανθήρων στην αρχή του παιχνιδιού όταν ανάρτησαν πανό για τον άδικο χαμό της μικρής Ζαχαρούλας όπου όλο το γήπεδο σηκωμένο όρθιο καταχειροκρότησε όλη αυτή την κίνηση.

Πριν αρχίσει το παιχνίδι όλοι οι ποδοσφαιριστές αλλά και το τεχνικό και διοικητικό επιτελείο του Πανιώνιου πήγαν και άφησαν ένα λουλούδι στο πανό των Πανθήρων.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Σαββίδης, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας, Ντουρμισάι

Στον πάγκο: Μπαντής, Παπαγεωργίου, Πινιώτης, Γεσίλ, Γκιοατά, Μπραχίμι, Νίλσεν

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Γιαννούλης, Μπουσουλάζιτς, Μάντσον, Μπρούνο, Ούμπιδες, Ουάρντα, Ντάουντα

Στον πάγκο: Μίρκοβιτς, Ντιγκινί, Κωτσόπουλος, Σάκιτς, Νάτσος, Κυριακίδης, Στρούγγης