Πανιώνιος vs ΑΕΛ 1-0 υπάρχει ακόμα σφυγμός…

0

Ο Πανιώνιος σήμερα πήρε μια αγχωτική νίκη επί της Λάρισας με 1-0 όπου ο Μαξίμοβιτς με προσωπική ενέργεια καθάρισε το σκορ για τον Πανιώνιο και ο Άγιος Κότνικ κράτησε το μηδέν στην εστία του

Ο Ιστορικός σήμερα έκανε σεφτέ στις νίκες και μείωσε στους -3 βαθμούς και πηγαίνει με άλλη ψυχολογία την Κυριακή στην Λαμία. Μπορεί η ΑΕΛ να είχε τις ευκαιρίες αλλά ο Πανιώνιος όπως και στην Τούμπα με μια ολοκληρωμένη τελική κατάφερε και έβγαλε το σωτήριο γκολ της νίκης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ άτονο και μόνο η ΑΕΛ είχε την ευκαιρία με τον Ουάρντα στο 5′ όταν είδε την μπάλα να του στρώνεται σε καλή θέση και ο Αιγύπτιος έπιασε συρτό σουτ, που έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κότνικ. Στο 27’, πάλι ο Ουάρντα ταλαιπώρησε από τα δεξιά τον Σαραμαντά, αλλά ο Φατιόν έκανε κακό τελείωμα πάνω στον Κότνικ. Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να βρει ούτε μια φάση για να απειλήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ στο α’ ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Παπαβασιλείου μπήκε πιο δυνατά και στο 56′ κατάφερε και έβγαλε το γκολ στην πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά επί της ουσίας και στον αγώνα γενικότερα. Ο Μαξίμοβιτς και ο Καμαρά, που δεν είχαν φανεί ιδιαίτερα έως τότε, συνεργάστηκαν άψογα λίγο έξω από την περιοχή και ο πρώτος με… σλάλομ έφερε βόλτα την άμυνα των «βυσσινί», προτού εκτελέσει τον Κρίστινσον. Η ΑΕΛ απάντησε με μια κομπίνα σε φάουλ που είχε κερδίσει λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο Ζίβκοβιτς να γεμίζει ωραία, τον Μπράλιτς να αφήνει ωραία και τον Μπούστος να μην ολοκληρώνει τη δουλειά με το κεφάλι και να στέλνει την μπάλα λίγο αουτ.
Ο Καμαρά απείλησε και στο 72’ με ατομική προσπάθεια, ενώ από εκεί και μετά η ΑΕΛ είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Από το 78’ ο Πανιώνιος έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της αποβολής του Ζίβκοβιτς με δεύτερη κίτρινη, οπισθοχώρησε προς το τέλος του αγώνα και έδωσε μέτρα στην ομάδα της Λάρισας, που απείλησε με κεφαλιά του Μπράλιτς στο 84ο λεπτό. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Μιλοσάβλιεβιτς δεν εκμεταλλεύτηκε το γέμισμα του Ουάρντα και έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Κότνικ.

Πανιώνιος (Νίκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (90′ +3′ Παπαγεωργίου), Καμαρά (75′ Παπανικολάου), Αρτσε (82′ Οικονομίδης), Τσιλούλης, Αραμπούλι

Στον πάγκο έμειναν: Μάλερμπ, Μανιάτης, Λυμπεράκης, Σιντί – Αλί

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπράλιτς, Μόρας, (68′ Νούνιτς) Μιχαήλ, Καρανίκας, Ζίβκοβιτς, Φατιόν (68′ Μιλοσάβλιεβιτς), Κάτσε, Μπούστος (75′ Φιλίποβιτς) Ουάρντα, Ντάουντα

Στον πάγκο έμειναν: Ρίστιτς, Ζίζιτς, Σεσέροβιτς, Μπέρτος

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Αϊναλής (Μακεδονίας)
4ος: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)