Πανιώνιος Su Casa vs Λαύριο Megabolt 71-77

Ο Πανιώνιος Su Casa δεν μπόρεσε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα μιας τα πολλά άστοχα σουτ 3 πόντων αλλά και τα δυο διαδοχικά λάθη στην τέταρτη περίοδο του στέρησαν τη νίκη.

Το Λαύριο απέδειξε σήμερα ότι θα βρίσκεται στα play off του πρωταθλήματος μιας και διαθέτη ένα πολύ καλό σύνολο. Απεναντίας ο Πανιώνιος με πρώτο σκόρερ τον Ταϊρίκ Ντουρέν (18π.), και με τον Σαμάρντο Σάμιουελς να έχει 17 πόντους και 8 ριμπάουντ κατάφερε να είναι κοντά στο σκορ στη πιο μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Τα πολλά άστοχα σουτ 3 πόντων (8-24) και τα δύο διαδοχικά λάθη του Ντουρέν και Σάμιουελς στη μέση της τέταρτης περιόδου δεν του έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Πανιώνιος ήταν άστοχος στο ξεκίνημα (1/7 τρίποντα) και το Λαύριο πήρε σκορ και ρυθμό από τον Κουίντον Ντεκόζι (9π.). Έτσιμ η ομάδα του Χρήστου Σερέλη στο δεκάλεπτο είχε το «πάνω χέρι» (17-23). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σερί τρίποντα και ξέφυγαν στο +12 (19-31 στο 13′). Ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» γύρισαν γρήγορα στο παιχνίδι, με τον Σαμάρντο Σάμιουελς να έχει 13 πόντους και 5 ριμπάουντ στο ημίχρονο (37-37).

Μετά την επιστροφή από το -12 ο Πανιώνιος απέκτησε αυτοπεποίθηση και το ματς έγινε ντέρμπι στην τρίτη περίοδο (56-54 στο 30′). Ο Πανιώνιος βρήκε λύσεις με τον Γιώργο Καμπερίδη και τον Ταϊρίκ Ντουρέν, όμως το Λαύριο έμενε στο ματς και έβρισκε σκορ πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. (65-68 στο 34′ και 69-74 στο 37′).

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Πανιώνιος προσπάθησε να πλησιάσει για ακόμα μια φορά το σκορ αλλά η αστοχία δεν τον άφησε να καταφέρει να ξανά μπει στον αγώνα.