Πανιώνιος Su Casa vs Ήφαιστος Λήμνου 69-83

O Πανιώνιος Su Casa γνώρισε την δεύτερη του ήττα στην EKO Basket League, χάνοντας εντός έδρας με 69-83 από τον Ήφαιστο Λήμνου.

Η ομάδα μας πάλεψε στο τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας την εις βάρος της διαφορά από το -22 (30-52) στο -9 (58-67 στο 32΄), αλλά δεν μπόρεσε να έχει ανάλογη συνέχεια και πληρώνοντας το κακό της διάστημα μεταξύ δεύτερης και τρίτης περιόδου, δεν κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Πανιώνιος Su Casa θέλησε να μπει δυνατά στην αναμέτρηση και με ηγέτη επιθετικά τον Φώτη Λαμπρόπουλο ήταν στα ίσια με τον αντίπαλό του (9-9, 5’), ωστόσο το ξέσπασμα του Μολντοβεάνου έδωσε την ευκαιρία στον Ήφαιστο να κάνει σερί 9-0 για το 9-18 (6:34’’).

Ο Λαμπρόπουλος συνέχισε να προσπαθεί για τον ΙΣΤΟΡΙΚΟ, που χάρη σε τρίποντο του Πάσαλιτς λίγο πριν την εκπνοή της πρώτης περιόδου μείωσε στο -7 (16-23).

Ωστόσο η ευστοχία των παικτών του Ηφαίστου πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. ήταν καθοριστική ώστε η ομάδα της Λήμνου να αποκτήσει διψήφιο προβάδισμα (19-32, 13’), έχοντας 6/8 τρίποντα ως εκείνο το σημείο της αναμέτρησης!

Η αντίδραση από τους παίκτες του Γιάννη Λίβανου ήταν άμεση και ένα σερί 8-0 διαμόρφωσε το 27-32 (17:10’’), αφού βρήκαν πόντους από τον Lee και καλές άμυνες στο τρανζίσιον, αλλά το διάστημα 2:50’’ χωρίς πόντο ως το τέλος του πρώτου μέρους έφερε το -14 στην ανάπαυλα (27-41, 20’).

Το κακό φινάλε στη δεύτερη περίοδο συνδυάστηκε με κακή αρχή στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά (30-52, 23), αναγκάζοντας τον Πανιώνιο Su Casa να βρει άμεσα λύσεις ώστε να την περιορίσει.

Ένα σερί 6-0 (36-52, 25’) με τον Pasalic δεν είχε συνέχεια, αφού η διαφορά πήγε ξανά στο 36-57 (26:15’’) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο -17 για τον Πανιώνιο Su Casa (47-64).

Η ομάδα του Γιάννη Λίβανου όμως τα έδωσε όλα στην τέταρτη περίοδο και με πίεση σε όλο το γήπεδο έτρεξε 7-0 μέσα σε 100 δευτερόλεπτα (54-64, 31:40’’), ενώ μείωσε την απόσταση και στο -9 (58-67, 33:41’’) με κάρφωμα του Lee!

Η πίεση από τους παίκτες του Πανιωνίου Su Casa συνεχίστηκε, αλλά τα τρίποντα έδωσαν τη δυνατότητα στον Ήφαιστο να επανακτήσει διψήφια διαφορά (63-79, 37’), με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη χάρη στο τελικό 69-83.