Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 1-3, τα όνειρα δεν τελειώνουν ποτέ Πανιωνάρα

0

Ο Πανιώνιος σήμερα έχασε το παιχνίδι από τα πρώτα 34 λεπτά του αγώνα όταν οι αμυντικοί του Μπανανά και Γκιοατά δεν μπόρεσαν ποτέ να μπουν στον αγώνα

Με ένα Πανιώνιο να δίνει πολύ ελεύθερο χώρο στον ΠΑΟΚ έτσι ώστε να μπορεί να ανεβάζει τις γραμμές του και την πίεση στην εστία του Κότνικ.

Προσπάθησε ο Πανιώνιος στο δεύτερο ημίχρονο για να πιέσει και να πετύχει γκολ όπου αυτό επιτεύχθηκε στο 85′ και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 88′ το να διπλασιάσουν τα τέρματα.

Πλέον πηγαίνουμε στον επαναληπτικό της Τούμπας που μόνο με ένα θαύμα θα μπορέσουμε να είμαστε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Πλέον ο Ιστορικός πρέπει να ξεχάσει αυτό το παιχνίδι και να κοιτάξει τα επόμενα του πρωταθλήματος που ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει τίποτα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος αν και γηπεδούχος δεν είχε την επιθετική διάθεση και να ανεβάσει τις γραμμές του έτσι ώστε να πιέσει τον ΠΑΟΚ. Έτσι ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε και στο 24′ με αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με τον Μακ να βγάζει στον Πρίγιοβιτς μέσα στην περιοχή. Αυτός έκανε το γύρισμα με τον Λημνιό να κάνει την κεφαλιά, την μπάλα να πηγαίνει στην παράλληλη γραμμή της εστίας και τον Μαουρίσιο να την σπρώχνει στα δίχτυα.

Σαν να μην έφτανε αυτό στο 34′ μετά από εξαιρετική σέντρα του Αζεβέδο, ο Πρίγιοβιτς πήδηξε αμαρκάριστος και με καρφωτή κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Κότνικ για το 2-0.

Ο Πανιώνιος στο πρώτο ημίχρονο απείλησε την εστία του Πασχαλάκη στο 13′ με ωραία ντρίμπλα του Μασούρα και σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Σπιριντόνοβιτς έκανε την κεφαλιά-πάσα αλλά το σουτ του Γεσίλ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής χτύπησε στα πόδια του Βαρέλα και δεν κατέληξε προς την εστία.

Ενώ στο 43′ ο Πανιώνιος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει το σκορ όταν ο Σπιριντόνοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, με τον Μπανανά να πιάνει την πρώτη κεφαλιά προς τα πίσω και τον Μασούρα να κάνει την δεύτερη από πλεονεκτική θέση αλλά να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε την πολλή κακή ανασταλτική συμπεριφορά των Μπανανά και Γκιοατά που όταν έπαιρναν την μπάλα δεν ήξεραν τι να την κάνουν και την γυρνούσαν συνέχεια προς την εστία τους.

Ο ΠΑΟΚ κατάλαβε το πρόβλημα στην άμυνα ανέβασε τις γραμμές και πίεσε και κατάφερε να βγάλει δύο υπέρ πολύτιμα γκολ για την συνέχεια του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μιχάλης Γρηγορίου έκανε δύο αλλαγές βγάζοντας τον Γκιοατά και βάζοντας τον Σταυρόπουλο. Επίσης έβγαλε τον Γεσίλ και έβαλε τον Παπαγεωργίου προωθώντας στην κορυφή τον Μασούρα.

Ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αναζητώντας το γκολ της μείωσης του αποτελέσματος. Στο 60′ ο Πανιώνιος χάνει μεγάλη διπλή ευκαιρία όταν ο Σπιριντόνοβιτς έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, ο Πασχαλάκης έπεσε και έδιωξε με τον Παπαγεωργίου να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να είναι εξουδετερωμένος.

Ο Πανιώνιος θα κάνει την τρίτη και τελευταία αλλαγή του στο 68′ βγάζοντας τον Σαντάνα και βάζοντας τον Μπραχίμι έτσι ώστε να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα του ο Μιχάλης Γρηγορίου.

Στο 73′ ήρθε και το τρίτο γκολ για τον ΠΑΟΚ με μεγάλο λάθος του Μπανανά δεν έδιωξε καλά, με τον Μπίσεσβαρ να πιάνει το σουτ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κότνικ που δεν μπορούσε να αντιδράσει και ήταν εκτός εστίας του.

Να σημειώσουμε εδώ την πολλή καλή εμφάνιση των οπαδών του Ιστορικού που ενώ η ομάδα έχανε με 3-0 δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να τραγουδούν και έδειξαν πραγματικά Αγγλική κερκίδα σαν να μην είχαν δει ποτέ τον Πανιώνιο να δέχεται τρία γκολ.

Στο 80′ ο ΠΑΟΚ έχασε διπλή ευκαιρία όταν ο Μακ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κότνικ σε τετ-α-τετ, με τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου να αποκρούει και το σουτ του Μπίσεσβαρ στη συνέχεια.

Ο Πανιώνιος κατάφερε στο 85′ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπιρντόνοβιτς καθώς η άμυνα του ΠΑΟΚ αδράνησε να μπει ο Κόρμπος με την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας το σκορ σε 1-3.

Ενώ στο 88′ ο Πανιώνιος είχε την μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει ακόμα πιο πολύ το σκορ όταν οι κυανέρυθροι βγήκαν στην κόντρα ωστόσο το σουτ του Μασούρα σταμάτησε στον Πασχαλάκη, ο οποίος με δεύτερη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν υπήρχε άλλη μεγάλη ευκαιρία και έτσι βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με 3-1 επί του Πανιώνιου στον α’ ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Πανιώνιος κοιτά πλέον το πρωτάθλημα ώστε να κατοχυρώσει την πέμπτη θέση στο τέλος του πρωταθλήματος.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σαντάνα, Σπιριντόνοβιτς, Σαββίδης, Μασούρας, Γεσίλ.

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους βρίσκονται οι Μπαντής, Βουκελάτος, Οικονομίδης, Σταυρόπουλος, Μπραχίμι, Νίλσεν, Παπαγεωργίου.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Αζεβέδο, Βαρέλα, Μαλεζάς, Μαουρίτσιο, Κάνιας, Πέλκας, Μακ, Λημνιός, Πρίγιοβιτς.

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους βρίσκονται οι Σιαμπάνης, Κρέσπο, Σάκχοφ, Μουλέν, Μπίσεσβαρ, Κάμπος, Κουλούρης.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας).

Βοηθοί του είναι οι Βασίλης Νικολακάκης (Ηρακλείου), Ράινχαρτ Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής), ενώ τέταρτη είναι η Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής). Επιπρόσθετοι βοηθοί είναι οι Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας), Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας).

Σταύρος Αλευρογιάννης ΚΑΕ Πανιώνιος: “Δεν έχω συνηθίσει να χάνω” (Vid)

Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 1-3 τα στιγμιότυπα του αγώνα (Vid)