Πανιώνιος – Παναχαϊκή 2-1 Η τελευταία φιλική αναμέτρηση (Pics)

Ο Πανιώνιος έδωσε σήμερα την τελευταία φιλική αναμέτρηση με την ομάδα της Παναχαϊκής και νίκησε με 2-1

Ο αγώνας είχε πολλές εκπλήξεις σήμερα τόσο στην επίσημη παρουσία του Γιαγιά Μπανανά που ανακοινώθηκε επίσημα από την ΠΑΕ πριν την έναρξη του αγώνα, αλλά και έπαιξε με την ομάδα της Νέας Σμύρνης για ένα ημίχρονο.

Οι Πάνθηρες επίσης ανέβασαν ένα πανό που είχαν φτιάξει για τους αδικοχαμένους στην Γένοβα με το σύνθημα: «Γένοβα μην τα παρατάς».

Ο τεχνικός του Πανιώνιου ξεκίνησε με τους εξής ένδεκα ποδοσφαιριστές το Α’ ημίχρονο: Μανοϊλοβιτς, Κότσιτς, Κούρντι, Μπανανά, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Οικονομίδης, Κεϊτά, Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς και Ντουρμισάι.

Ο Πανιώνιος έδειξε για ακόμα μία φορά πολύ έτοιμος στις κεντροαμυντικές γραμμές όπου οι ποδοσφαιριστές του ήξεραν τι να κάνουν σε δύσκολες φάσεις και μπορούσαν εύκολα να κρατήσουν την μπάλα έτσι ώστε να μπορούν να την βγάλουν προς την επιθετική γραμμή του Πανιώνιου.

Στην επίθεση μας έδειξε και ο Σπιριντόνοβιτς αλλά και ο Ντουρμισάι ότι μπορούν και θέλουν να πετύχουν γκολ και να βοηθήσουν τον Πανιώνιο σε αυτή τη γραμμή. Εδώ να αναφέρουμε ότι ακόμα ο Ιστορικός δεν έχει κλείσει την περίπτωση μεταγραφής μιας και περιμένει να δει τι θα γίνει με την περίπτωση Μάνου από τον Ολυμπιακό.

Αλλά και να μην γίνει η μετακίνηση Μάνου ο Ζοσέ Ανιγκό έχει προτάσεις προς την διοίκηση για την απόκτηση φορ από άλλη ομάδα.

Τώρα στον αγώνα ο Πανιώνιος ξεκίνησε πολύ καλά και έδειξε να παίζει πολύ ωραίο ποδόσφαιρο στο α’ ημίχρονο και να ανταμείβει τους 600 φιλάθλους που βρέθηκαν περίπου στο γήπεδο με 2 γκολ.

Στο 26′ ήρθε το πρώτο γκολ για τον Πανιώνιο όταν ο Κεϊτά πέρασε πολύ ωραία μπαλιά στα δεξιά και ο Κούρτη που είχε ανέβει με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.

Όμως στο 30′ η Παναχαϊκή είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με την πρώτη της τελική προσπάθεια όταν ο Μωραϊτής με προσωπική ενέργεια κατάφερε και νίκησε τον Μανοϊλοβιτς κάνοντας το 1-1.

Στο 34′ ακυρώθηκε ένα γκολ για τον Ιστορικό όταν ο Ντουρμισάι βγήκε τετ α τετ με τον Κολοβούρη έβαλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο επόπτης σήκωσε την σημαία για οφσάιντ.

Στο 45′ όμως ο Πανιώνιος κατάφερε και πήρε προβάδισμα με ένα ωραίο γκολ του Σπιριντόνοβιτς. Ο Ντομίγκεζ του έβγαλε μια μπαλιά από την άμυνα του Πανιώνιου και ο Σπιριντόνοβιτς με ωραίο σουτ στην κίνηση κατάφερε και έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα κάνοντας το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν πολλές αλλαγές και από τις δύο ομάδες ο Πανιώνιος πίεσε στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα αλλά δεν μπόρεσε με τον Μασούρα να πετύχει το τρίτο γκολ. Μετά ήρθε και η κούραση και στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Πανιώνιος έπεσε πολύ πίσω στις γραμμές του. Η Παναχαϊκή προσπάθησε κάτι να κάνει αλλά η αμυντική γραμμή του ιστορικού έδειξε για ακόμα μια φορά ότι θα ανταποκριθεί πολύ καλά στην συνέχεια για το πρωτάθλημα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μανοϊλοβιτς, Κότσιτς (75′ Σαραμαντάς), Κούρντι (76′ Παπαγεωργίου), Μπανανά, Ντομίνγκες (79′ Τσιλούλης), Σταυρόπουλος (46′ Ντε Ταντέο), Οικονομίδης (46′ Πίριζ), Κεϊτά (64′ Άλμπεργκ), Μασούρας (64’Αλί), Σπιριντόνοβιτς (46′ Σεράφ) και Ντουρμισάι (64′ Καμαρά)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Κολοβούρης, Πολίμος, Ντάσιος, Σωτηράκος, Κοτσώνης, Παπατόλιος, Κολ, Πλέγας, Ελευθεριάδης, Καρατσανάκοφ, Μωραϊτης

Αγωνίστηκαν στο Β’ ημίχρονο και οι: Καπουταγλης, Σταμόπουλος, Πολυχρόνης, Τσελεπίδης, Παταπής, Λουμπαρδέας, Μασούρας Ν., Κυνηγόπουλος, Μαυρίας, Αντωνακόπουλος και Σταυρόπουλος.