Πανιώνιος – Λεβαδειακός 1-2 φιλικός αγώνας

Ο Πανιώνιος έδωσε σήμερα τον τελευταίο του φιλικό αγώνα πριν την επίσημη έναρξη της Super League για την σεζόν 2019-2020

Μαζί με το φιλικό που έδωσε ο Πανιώνιος σήμερα στη Νέα Σμύρνη δοκιμάστηκε και η νέα εγκατάσταση VAR. Ο Πανιώνιος έχασε από τον Λεβαδειακό με 1-2 και ο Άκης Μάντζιος είδε πολλές αδυναμίες στην άμυνα αλλά και σε τελικές στην επίθεση.

Στο πρώτο 45λεπτο ο Πανιώνιος δέχτηκε δύο γρήγορα γκολ από τον Λεβαδειακό. Μόλις στο όγδοο λεπτό ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ. Στο 26′ ο Λεβαδειακός κατάφερε και διπλασίασε τα γκολ με αυτογκόλ του Μανιάτη. Μετά από πλάγιο του Παντελίδη ο Μανιάτης στην προσπάθεια να διώξει την μπάλα την έστειλε στην εστία του Μαλέρμπ.

Ο Πανιώνιος αντέδρασε τέσσερα λεπτά μετά με πολύ καλή ατομική ενέργεια του Τσιλούλη όπου με δυνατό ευθύβολο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-2.

Στο 32′ ο Μιλόγεβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ εκτός περιοχής αλλά ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού κατάφερε και το απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχε το ανοιχτό παιχνίδι του πρώτου και οι ρυθμοί έπεσαν και από τις δύο ομάδες. Φυσικά σε αυτό συνετέλεσαν και οι πολλές αλλαγές και από τους δύο προπονητές. Στο 79′ ο διαιτητής χρησιμοποίησε το VAR όταν ο Σένκα έκανε δυνατό μαρκάρισμα σε παίκτη του Πανιώνιου και ο διαιτητής έδωσε κόκκινη κάρτα στον παίκτη του Λεβαδειακού.

Στο 86′ ο Καμαρά έκανε μια καλή σέντρα ο Σέλκος πετάχτηκε έπιασε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας έπεσε και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Ακόμα μια ευκαιρία για να ισοφαρίσει ο Πανιώνιος είχε στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν ο Μικο έκανε κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Παπαγεωργίου αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Πανιώνιος: Μαλέρμπ, Σαραμαντάς (72′ Λυμπεράκης), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος (46′ Μίκο), Μανιάτης, Μιλόγεβιτς (46′ Οικονομίδης), Κόρμπος (59′ Σέλκος), Άρσε (72′ Σιντι Αλί), Τσιλούλης, Καμαρα, Δούμτσιος (59′ Παπαγεωργίου).