Πανιώνιος – Κύμη 89-93 Basket League 1η αγωνιστική

Live Basket Ball: Πανιώνιος vs Κύμη
7 Οκτωβρίου 2018
Χουγκάζ: «Αξίζουν αυτά τα παιδιά να έχουν την ευκαιρία τους»

Δεν τα κατάφεραν οι παίκτες του Πανιώνιου σήμερα αλλά δεν μπορούσαν να νικήσουν τρεις επιπλέον παίκτες μέσα στο γήπεδο

Η Κύμη με την βοήθεια της διαιτησίας νίκησε τον Πανιώνιο 89-93 σε ένα παιχνίδι όπου οι διαιτητές του αγώνα ήταν οι παραπάνω παίκτες των αντίπαλων έτσι ώστε να μπορέσουν να δώσουν την νίκη εκεί που τους βόλευε.

Σε ένα Αρτάκης όπου ήταν εμφανής η απουσία των Πανθήρων αλλά κατά τα άλλα γεμάτο σε όλες τις κερκίδες του γηπέδου. Ο κόσμος που βρέθηκε έδωσε την ώθηση στον Πανιώνιο στο ξεκίνημα του αγώνα και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε μπροστά με 22-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος συνέχισε να πιέζει σε όλες τις γραμμές αν και μερικές φορές το γύρναγε σε άμυνα ζώνης αλλά λίγο η βοήθεια η «εξωτερική» από τους τρεις παραπάνω παίκτες που υπήρχαν στο γήπεδο κατάφερε η Κύμη να περάσει μπροστά με 43-44.

Το δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να είχε επιθετική ευστοχία και με μόλις 16 πόντους έναντι 21 της Κύμης βρέθηκε πίσω με 59-65.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χουγκάζ προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή. Κατάφεραν και  μείωσαν αισθητά το σκορ ακόμα και σε ένα καλάθι και ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Σίνγκλερ, έχασε την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο, αφού έκλεψε μετά από λάθος του Ουμπίλακι αστόχησε σε λέι απ. Τα διαιτητικά λάθη που όσο περνούσε η ώρα γίνονταν όλο και πιο προκλητικά δεν μπόρεσαν να πάρουν το ροζ φύλο αγώνα και με 89-93 έχασαν όπως και πέρυσι το πρώτο παιχνίδι στην Basket League.

Ο Δίπλαρος με (15π., 7ασ., 2ρ.) ήταν από τους καλύτερους και μπορώ να πω ο ηγέτης του φετινού Πανιώνιου. Ενώ πρώτος σε πόντους βρέθηκε ο Μπέρι με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, οι άλλοι δύο ο Σίνγκλερ16 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Τέιλορ12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της Κύμης ήταν πιο δυνατή στη ρακέτα (36π.) και πήρε 16 πόντους από τα 10 λάθη του Πανιωνίου. Επίσης, έκανε 7 κλεψίματα και πήρε 30 πόντους από τον πάγκο.

Ενώ ο Ουάσινγκτον έκανε μεγάλη ζημιά στον Πανιώνιο, αφού μέτρησε 23 πόντους (5/8δ., 4/4τρ.) και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Ουμπίλα σημείωσε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.