Πανιώνιος – Αστέρας Τρίπολης 1-0 φιλικός αγώνας

Ο Πανιώνιος πιο ουσιαστικός και καλύτερος από τον Αστέρα Τρίπολης κατάφερε και έκανε σεφτέ στα γκολ με τον Άρτσε

Ο Πανιώνιος στο τέταρτο φιλικό του παιχνίδι αυτή τη φορά μέσα στη Νέα Σμύρνη μπροστά στο κοινό του έδειξε ότι μπορεί να σταθεί και αυτή τη φορά στις δυσκολίες του Ελληνικού πρωταθλήματος. Ναι μεν με πιτσιρικάδες αλλά παιδιά που έδειξαν ότι τρέχουν μαρκάρουν και πιέζουν τον αντίπαλο. Φυσικά με την βοήθεια των παλιών (Κόρμπου, Μανιάτη) που θα «δέσουν» την ομάδα στο κέντρο.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε μέσα σε πολύ ζέστη στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης. Το θέαμα δεν ήταν καθόλου καλό και από τις δύο ομάδες. Ο Πανιώνιος ήταν αυτός όμως που κατάφερε και έβγαλε γκολ με τον Τσιλούλη αλλά ο επόπτης το έδωσε οφσάιντ. Στο 27′ ο Αστέρας θα μπορούσε να είχε σκοράρει όταν ο Ευαγγέλου έδιωξε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μάλερμπ.

Ο Αστέρας ναι μεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο και την κατοχή αλλά δεν είχε την φάση. Αντίθετα ο Πανιώνιος πήρε το παιχνίδι στα πόδια του στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε όχι μόνο να το ισορροπήσει αλλά και να βγάλει και το γκολ.

Στο 55′ ο Πανιώνιος έχασε διπλή ευκαιρία να πετύχει γκολ με τον Τσιλούλη και στο 72′ ο Σαραμαντάς είχε δοκάρι.

Στο 61′ είχε το γκολ με τον Άρτσε, όταν μετά από κάθετη μπαλιά βγήκε μόνος του απέναντι στον Παπαδόπουλο και πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια ο Πανιώνιος έκανε πολλές αλλαγές και ο Αστέρας αλλά δεν υπήρχε καμία σοβαρή φάση από τους φιλοξενούμενους μέσα στην εστία του Μάλερμπ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μαλέρμπ, Κούρντι, Σαραμαντάς, Ντομίγκεζ, Ευαγγέλου (79′ Σταυρόπουλος), Κόρμπος, Μανιάτης (67′ Μιλόγεβιτς), Αρτσε, Καμαρά, Τσιλούλης, Δόμτσιος

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώστιρας, Κυριακόπουλος, Πασαλίδης (79′ Σουάρεζ), Ματρικάρντι (65′ Αντζουλάς), Βαλιέντε, Μπόρχα Φρνάντεθ, Τζίμας (13′ λ.τ. Μπελόκ), Καπίγια, Κρέσπι (65′ Βλάχος), Δουβίκας (79′ Ανχελ)