Πανιώνια Νίκη σήμερα στο Μπάσκετ ο Ιστορικός

Ο Πανιώνιος σήμερα έδειξε πως είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει και έδειξε τα δόντια του απέναντι στο Ρέθυμνο όπου το κέρδισε με 96-64

Ένας Πανιώνιος που ψάχνει αυτά τα παιχνίδια για να καταφέρει να σώσει μια χρονιά με πολλά προβλήματα και εσωτερική μουρμούρα που δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει.

Όλα πλέον θα παιχτούν στον δεύτερο γύρο και παίκτες προπονητής αλλά και ηγεσία του Ιστορικού έχουν ανοίξει τα χαρτιά τους και προσπαθούν με νύχια και δόντια να ενισχύσουν την ομάδα σε θέμα ρόστερ.

Ο πρώτος γύρος τελείωσε με νίκη του ιστορικού και πλέον ξεκινάμε τον δεύτερο γύρο σε άλλο ένα παιχνίδι μέσα στο Αρτάκης με τον Γυμναστικό Λάρισας Φάρο.

Αυτό το παιχνίδι θα είναι ο υπέρ πάντων αγώνας μιας και αν καταφέρει ο Πανιώνιος να το κερδίσει θα κοιτά με άλλο μάτι την παραμονή που μερικοί από την αρχή της χρονιάς τον είχαν καταδικασμένο στην Α2.

Στον αγώνα τώρα ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου και κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι και να προηγηθεί από το πρώτο δεκάλεπτο με 28-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιστορικός συνέχισε τον αγωνιστικό «τρελό» ρυθμό με ηγέτη τον Σακελαρίου (13) πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τον Τσούπκοβιτς (10) πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Δεν άφησαν το Ρέθυμνο ούτε στην άμυνα αλλά ούτε στη επίθεση να σηκώσουν κεφάλι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος ξεκίνησε όπως το άφησε στο ημίχρονο το παιχνίδι με δύναμη και πάθος από όλους και έτσι με μια καταπληκτική άμυνα κάτω από τα καλάθια του και με τους Σακελλαρίου Τσούπκοβιτς κατάφερε να κρατήσει την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο των 26 πόντων. Έτσι βρήκε την ομάδα του Ιστορικού μπροστά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 74-48.