Μασούντ: «Βγάζω το καπέλο σε όλους τους οπαδούς του Πανιώνιου»
16 Μαΐου 2017
Δείτε τα επίσημα στιγμιότυπα του ΑΕΚ – Πανιώνιος
17 Μαΐου 2017

Ο Πανιώνιος σήμερα απέδειξε σε όλη την Ελλάδα ότι ήρθε για να μείνει και να διεκδικήσει ότι θέλει

Η Ιστορικότερη ομάδα του Ελληνικού πρωταθλήματος γράφει νέα ιστορία στην σύγχρονη ιστορία του Ελληνικού πρωταθλήματος, νικώντας την ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ με 0-1 και με ωραίο τελείωμα του Γεσίλ.

Ο Γερμανός του Πανιώνιου άνοιξε λογαριασμό στις επιτεύξεις γκολ και πλέον πιστεύουμε ότι σπάει το «ρόδι» και θα διαγράψει μια λαμπρή πορεία με τον Πανιώνιο.

Στο παιχνίδι τώρα, όπου η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έκανε πάρτι στο α’ ημίχρονο απέναντι στην ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ και την έπαιζε όπως ήθελαν οι ποδοσφαιριστές του Πανιώνιου.

Στο 7′ λεπτό σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Γεσίλ κοντρόλαρε -έξω από την περιοχή και αριστερά- και με άψογο φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Μπάρκα για να κάνει και το 0-1 όπου ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν σαν να μην υπήρχε μέσα στον αγωνιστικό χώρο και με εξαίρεση μια καλή ευκαιρία στο 38′ με τον Γκάλο όπου ο Γιαννίωτης ήταν έτοιμος και απέκρουσε το σουτ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά, ο Πανιώνιος της έδωσε χώρο και είχε το πλεονέκτημα της κόντρα επίθεσης όπου όταν έβγαινε η άμυνα της ΑΕΚ δεινοπαθούσε. Με εξαίρεση πάλι στο 52′ σε εκτέλεση φάουλ του Γκάλο από τον άξονα, ο Βράνιες πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας, αλλά δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και την έστειλε έξω από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη!

Να σημειώσουμε ότι ο Πανιώνιος έδειξε υποδειγματική άμυνα που θύμησε τον Πανιώνιο του «ΚαραΪσκάκης» όπου και εκεί κράτησε το υπέρ του 0-1 και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Πλέον η ομάδα του Πανιώνιου με 4 βαθμούς φιγουράρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας περιμένοντας το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ που είναι σε εξέλιξη.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Βάργκας, Αραούχο, Πέκχαρτ

Στον πάγκο για την ΑΕΚ οι: Ανέστης, Κολοβέτσιος, Μπακάκης, Χριστοδουλόπουλος, Μπακασέτας, Πατίτο, Αλμέιδα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Οικονόμου, Ρισβάνης, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μπεν, Μασούντ, Μασούρας, Γεσίλ

Στον πάγκο για τους Νεοσμυρνιώτες οι: Μπαντής, Γκιοατά, Ταπόκο, Λάμπρου, Σαββίδης, Μαχμούτοβιτς, Καθάριος.